Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
Тодор Живков – комунистът милионер. Част 5: Заплатите на генералния секретар на БКП |
![]() |
![]() |
Рубрики - Живков & социализЪма |
Написано от Христо Христов |
Вторник, 31 Юли 2012 18:55 |
Сайтът desebg.com публикува поредица посветена на една малко позната страна от живота на Тодор Живков – финансовите му придобивки по време на управлението му. В нея ще бъде отделено място, както на средствата, които той получава като партиен и държавен ръководител, така и от хонорари за издадените му съчинения. Ще бъде припомнена и системата на правоимащите от комунистическата върхушка, които той изгражда. В част 1 се разказва за получените от генералния секретар на БКП над 1,8 млн. лв. хонорари за издаваните от негово име трудове. Част 2 е посветена на механизма, по който Живков е придобил тези значителни средства. Част 3 разкрива подробности от „кухнята” на подготовката и авторите на материалите, които лидерът на БКП чете от свое име, а впоследствие прибира и солидни хонорари при издаването им в томове събрани съчинения. В част 4 се публикува историята за последното 39-томно издание на Живковите „Събрани съчинения” и признанията на бившия генерален секретар пред прокуратурата по дело №1 през 1990 г. В част 5 се разказва за заплатите, които Живков е получавал в качеството си на главсек, председател на Държавния съвет и народен представител.
Заплатата на генералния секретар Отделно от това той получава заплата като генерален секретар и безотчетни в качеството си на правоимащ. Самият той посочва сумите пред прокуратурата през 1990 г. в ареста на „Развигор”: „Заплатата ми като генерален секретар на ЦК на БКП беше 2500 лева. Отделно получавах 3000 лева годишно в качеството ми на народен представител. Като председател на Държавния съвет не съм получавал възнаграждение. Като генерален секретар получавах 25 000 лева годишно представителни пари от ЦК. Те бяха безотчетни и ми се даваха лично. До смъртта на дъщеря ми Людмила от УБО получавах по 15 000 лева годишно за покриване на разходите на семейството ми. След смъртта не получавах вече такива пари, а се реши вместо тях да ми се дава безплатно храна и друго обслужване. Не зная дали са начислявани ДОД на еднократните суми от ЦК и УБО. Членски внос съм плащал само върху заплатата, която съм получавал.”
В тях обаче не са включени представителните пари от Държавния съвет и като министър-председател. Живков уточнява: „Като председател на Държавния съвет имах право на представителни пари в размер на 20 000 лева годишно, но не съм ги използвал освен в отделни случаи, когато съм взимал не повече от 300 лева годишно за някои общи мероприятия. Като член на Президиума на Народното събрание също имах право да получавам пари и съм ги получавал – над 2000 лева годишно. От УБО в миналото също съм получавал пари, но не си спомням колко. След като починаха другарката и дъщеря ми, другарите от Политбюро решиха да получавам безплатна храна за мен и семейството ми, сина и внучката ми и внука ми Тодор Славков.” За произхода на т. наречени безотчетни средства от ЦК в размер на 25 000 лева годишно той обяснява: „Откъде са тези пари аз не мога да обясня. Това са суми от бюджета на ЦК, който се формира от републиканския бюджет”.
Живков е получавал заплата и в качеството си на дългогодишен народен представител. Една справка за възнагражденията му дава представа какви средства е получавал по години: 1946 г. – получено в брой срещу подпис 80 919 лева;
Интересен извод прави неговият политически съветник Тинко Воденичаров, който като партиен секретар в отдел „Деловодство” е бил задължен да облага и събира партиен членски внос на всички секретари на ЦК, заедно с Живков. Ето какво казва той: „Известно време бях партиен секретар на първичната партийна организация на отдел „Деловодство” на ЦК на БКП, където членуваха всички секретари на ЦК, включително и генералният секретар. По тази причина аз знаех и размера на партийния членски внос, който Живков по това време плащаше. Този размер се определяше на базата на 1800-2000 лева, колкото получаваше тогава като генерален секретар на партията. Имам предвид заплата. На други доходи на Живков аз членски внос не съм събирал. Ако бяха декларирани и други доходи на Живков от каквото и да било естество, то ние трябваше да му събираме и на тях членски внос.” Както и при останалите членове на Политбюро и ЦК на БКП, така и Тодор Живков не плаща на държавата данък, нито членски внос на партията върху общата сума от 30 000 лева годишно, които получава чрез държавните бюджети на УБО и Централния комитет.
|