|

Документи

Документи

Календар

Черен календар на комунизма
Калфин, Паси и Надежда Нейнски са с най-много назначения на агенти на ДС в МВнР ПДФ Е-мейл
Рубрики - Сагата с дипломатите
Написано от Христо Христов   
Четвъртък, 17 Март 2011 08:24

Сайтът Държавна сигурност.com ви предлага анализ на съдържанието на вчерашното решение (№199 от 16 март 2011 г.) на комисията по досиетата за присъствието на сътрудници на бившата Държавна сигурност и на Разузнавателното управление на Генералния щаб на БНА в ръководния състав на Министерството на външните работи (МВнР).

Назначенията на агенти на ДС и на РУ-ГЩ на ръководни постове в МВнР по времето на целия преход не познават партийни цветове.

Това е основният извод от резултатите на проверката, огласена от комисията по досиетата.

Нито едно правителство и външен министър от промените насам не е успял да се опази от присъствието на бившата агентура на комунистическите тайни служби, ако изключим Ирина Бокова (министър за три месеца)  и сегашният министър на външните работи Николай Младенов, който според статистиката, изнесена от комисията по досиетата, има само едно единствено назначение за малко повече от година на този пост.

На другият полюс е масираното присъствие на агенти в МВнР при пълните мандати на трима бивши министри – Ивайло Калфин, Соломон Паси и Надежда Нейнски (Михайлова).

И ако за представителя на БСП Калфин това може да се приема като естествена политика, то същото не би следвало да се каже за Соломон Паси с неговия изявен евроатлантизъм. Още по-малко това трябва да се отнася за „синята” Надежда Нейнски, външен министър в правителството на Иван Костов, което винаги е декларирало, че се бори против Държавна сигурност и нейното влияние върху обществото.

Фактите, изнесени от комисията по досиетата, обаче категорично опровергават това. До голяма степен кадровата политика при тези три правителства се припокрива с данните за агентите сред посланиците и генералните консули (вижте графиката тук).

По времето на управление на десницата в периода 1997-2001 г. се оказва, че са назначени почти два пъти повече агенти на ръководни постове в МВнР отколкото при кабинетите на Димитър Попов, Любен Беров и Жан Виденов взети заедно.

.

Прави впечатление, че до първото правителство на Андрей Луканов през февруари 1990 г. има общо 42 заварени назначения на кадри с агентурна принадлежност от управлението на Тодор Живков (външен министър Петър Младенов), някои от които продължават до 1991-1992 г.

Тази цифра е достигната при министър Соломон Паси в правителството на Симеон Сакскобургготски и е задмината единствено при външният министър Ивайло Калфин в кабинета на Сергей Станишев.

Най-малко агенти на ДС във външно министерство има при правителствата на Любен Беров (външен министър Станислав Димитров), както и при правителствата на Димитър Попов (външен министър Виктор Вълков) и на Филип Димитров (външен министър Стоян Ганев).

При правителството на Бойко Борисов, първият външен министър Румяна Желева е назначила за краткия период от близо половин година на този пост 8 ръководни кадри с агентурно минало.

Толкова назначения са преустановени (но на различни служители) след идването на министър Николай Младенов, показват данните от решението на комисията по досиетата.

 

СТАТИСТИКА
НА НАЗНАЧЕНИЯТА НА РЪКОВОДНИ КАДРИ – АГЕНТИ НА ДЪРЖАВНА СИГУРНОСТ В МВнР
ОТ МИНИСТРИТЕ НА ВЪНШНИТЕ РАБОТИ

 

Министър на външните работи Ивайло Калфин в кабинета Станишев – 52 агенти
СЕРГЕЙ СТАНИШЕВ, БСП, правителство с мандат на ДПС
(18 август 2005 г.  – 27 юли 2009 г.)


Министър Соломон Паси в кабинета Сакскобургготски – 43 агенти
СИМЕОН САКСКОБУРГГОТСКИ, НДСВ
(24 юли 2001 г. – 17 август 2005 г.)

 

 

 

Министър Надежда Михайлова в кабинета Костов – 28 агенти
ИВАН КОСТОВ, СДС
(21 май 1997 г. – 24 юли 2001 г.)

 

Министър Георги Пирински в кабинета Виденов – 10 агенти
(26 януари 1995 г. – 13 ноември 1996 г.)
Министър Ирина Бокова – 0 агенти
(13 ноември 1996 г. – 12 февруари 1997 г.)
ЖАН ВИДЕНОВ, БСП
(25 януари 1995 г. – 11 февруари 1997 г.)

 

Министър Бойко Димитров в първия кабинет на Луканов – 7 агенти
Министър Любен Гоцев във втория кабинет на Луканов – 8 агенти
АНДРЕЙ ЛУКАНОВ, БКП/БСП
Първо правителство (8 февруари 1990 г. – 22 септември 1990 г.)
Второ правителство (22 септември 1990 г. – 19 декември 1990 г.)

 

Министър Румяна Желева – 8 агенти
(27 юли 2009 г. – 27 януари 2010 г.)
Министър Николай Младенов – 1 агент
(27 януари 2010 г. – )
БОЙКО БОРИСОВ, ГЕРБ
(27 юли 2009 г. – )


Министър Виктор Вълков в кабинета Попов – 4 агенти
ДИМИТЬР ПОПОВ, безпартиен, коалиционен кабинет (БСП, СДС, БЗНС)
(20 декември 1990 г. – 7 ноември 1991 г.)

 

Министър Стоян Ганев в кабинета Димитров – 4 агенти
ФИЛИП ДИМИТРОВ, СДС
(8 ноември 1991 г. – 29 декември 1992 г.)

 

Министър Любен Беров – 1 агент
(30 декември 1992 г. – 23 юни 1993 г.)
Министър Станислав Даскалов в кабинета Беров – 2 агенти
(23 юни 1993 г. – 17 октомври 1994 г.)
ЛЮБЕН БЕРОВ, безпартиен, правителство с мандат на ДПС
(30 декември 1992 г. – 17 октомври 1994 г.)

 

Заварени назначения на ръководни служители – агенти на ДС преди кабинета на Андрей Луканов (февруари 1990 г.) – 42 агенти


Забележка: Общият брой на агентите надхвърля обявените в списъка на комисията 194 служители в МВнР, тъй като някои от тях имат по повече от едно назначение при различни външни министри и правителства. При служебните кабинети на Ренета Инджова и Стефан Софиянки няма назначения.

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Регистър

Регистър на сътрудниците на Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов