|
Документи -
МВР
|
|
Написано от Христо Христов
|
|
Събота, 29 Август 2015 17:21 |
|
Сподели  В средата на 60-те години Комитетът за Държавна сигурност (КДС) взима решение да подобри работата срещу западните туристи чрез изпращане в курортите „само висококвалифицирана агентура, изхождаща предимно из средите на културните дейци, творческата и техническата интелигенция, журналисти и други, които биха представлявали интерес за чуждите разузнавания”.
Това разкрива строго секретно решение на Колегиума на КДС при Министерския съвет, което desebg.com публикува онлайн.
Документът е от 1966 г., като по това време председател на КДС е ген. Ангел Солаков, а комитетът е пряко подчинен на министър-председателя Тодор Живков.
Според КДС западните разузнавания използват чуждите туристи и лицата преминаващи през територията на НРБ (транзитници), а работата на органите на Държавна сигурност по туризма е определена като незадоволителна.
Отчетено е, че съществуват сериозни недостатъци при използването на агентурния апарат по чужденците. „Крайно слаба е работата на поделенията на КДС по индивидуалните туристи, пътуващи свободно из страната”, е подчертал Колегиумът.
|
|
продължава>
|
|
|
Документи -
МВР
|
|
Написано от Христо Христов
|
|
Сряда, 26 Август 2015 19:19 |
|
Сподели  Сайтът desebg.com публикува онлайн стенограмата от срещата на ръководството на МВР с представители на политическите сили след палежа на Партийния дом през 1990 г. Днес, 26 август 2015 г., се навършват 25 години от провокацията, довела до нагнетяване на обществото в България в резултат на отказа на наследника на БКП БСП да скъса с комунистическото минало.
Партийният дом
Партийният дом е построен през 50-те години на ХХ век, като от 1954 г. до 4 ноември 1990 г. над него се извисява рубинена петолъчка (днес се намира в Музея на социалистическото изкуство, бел. ред.), комунистически символ, копиран от Кремъл в Москва.
|
|
продължава>
|
|
Документи -
МВР
|
|
Написано от Христо Христов
|
|
Вторник, 25 Август 2015 11:06 |
|
Сподели  През 1951 г. тогавашният министър на вътрешните работи ген. Георги Цанков е заповядал на Държавна сигурност да вземе на оперативен и списъчен отчет всички офицери, които комунистическият режим определя като „бивши” и царски.
Това разкрива негова заповед, разсекретена наскоро от Комисията по досиетата, която desebg.com публикува онлай.
Тя е от март 1951 г. и с нея министър Цанков е посочил, че бившето офицерство „се явяваше вярна опора на монархията и буржоазно-фашистката власт и беше използвано против БКП и потушаването на народните революционни въстания и прогресивното съпротивително движение”.
Цанков отбелязва, че органите на ДС не са оценили важността на агентурно-оперативната работа сред бившето офицерство, което наброява 10 000 души в страната.
|
|
продължава>
|
|
Документи -
МВР
|
|
Написано от Христо Христов
|
|
Събота, 22 Август 2015 07:16 |
|
Сподели  След закриването на лагерите край Ловеч и Скравена от Политбюро на ЦК на БКП през пролетта на 1962 г., заради разчуването за извършваните убийства в тях, комунистическият режим продължил репресиите по политически причини с принудително изселване.
През 1963 г. то е формулирано като принудително установяване в друго местожителство и забрана за напускането му в Правилник за приложение на чл. 14 от Указа за Народната милиция, който desebg.com публикува онлайн.
В него е разпоредено мерките за принудително изселване да се „вземат при особено важни случаи спрямо лица, осъждани за престъпления против Народната република” и лица с антинародни прояви, „несъвместими с нормите на социалистическото общество и представляват опасност за обществения ред”.
|
|
продължава>
|
|
Документи -
МВР
|
|
Написано от Христо Христов
|
|
Понеделник, 17 Август 2015 11:29 |
|
Сподели 
Синове и дъщери на партийни и държавни функционери, а така също и на военнослужещи са търсили запознанства и близки отношения със западните граждани, почиващи на „Слънчев бряг” в началото на 70-години.
Този факт докладва Държавна сигурност в строго секретен отчетен доклад относно: Работата по временно пребиваващите капиталистически граждани туристи и летовници на туристическия комплекс „Слънчев бряг”. Документът е наскоро разсекретен от Комисията по досиетата, а desebg.com го публикува онлайн.
Докладът представя работата на отделение 01 в Окръжно управление на МВР-ДС Бургас, следящо курортните комплекси по Черноморието северно от Бургас в това число Несебър, „Слънчев бряг” и село Влас (днес Свети Влас).
|
|
продължава>
|
|
|
|
|
<< Начало < Предишна 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 Следваща > Край >>
|
|
Страница 135 от 146 |