|
Документи
Секретната денонощна връзка между София и Москва при комунизма ПДФ Е-мейл
Документи - МС
Написано от Христо Христов   
Събота, 12 Април 2014 13:14
Сподели

alt
Как е била организирана комуникацията между ръководствата на БКП и КПСС по времето на комунизма? Архивен документ, който desebg.com публикува онлайн, разкрива, че в края на 60-те години двете държави подписват строго секретна спогодба за организиране на правителствена телеграфна засекретена връзка между София и Москва.

Засекретената телеграфна връзка се поддържа денонощно и цели да свърза по всяко време от денонощието сградите на ЦК на БКП и ЦК на КПСС, както и правителствата на НРБ и СССР.

Подсигурената връзка позволява осъществяването на преки телефонни разговори между ръководствата на двете комунистически партии и двете правителства.

Специалният телеграфен канал също така позволява да се разменят съобщения.

В спогодбата е подчертано, че преките телефони разговори се водят на руски език. Предаването и приемането на съобщения също става на руски език чрез специална телеграфна апаратура, произведена в ГДР.

продължава>
 
ДС: Недоимъкът създава чувство на страх от глад и обезверяване към властта ПДФ Е-мейл
Документи - МВР
Написано от Христо Христов   
Сряда, 13 Май 2026 12:17
Сподели

alt

 

 

В разгара на масовите селски бунтове в Северозападна България в началото на 50-те година на ХХ век, породени срещу насилственото отнемане на земята, Държавна сигурност много точно е констатирала тогавашното положение.

Това разкрива документ от архивите на ДС, който desebg.com публикува онлайн.

Той представлява справка за причините, които породиха вълненията в някои села във Врачанска околия, изразени в подаване на заявления за напускане на ТКЗС.

Документът е адресиран от началника на отдел ДС в Околийско управление на МВР Враца и е от април 1951 г.

В него се посочва, че „настоящата селска действителност носи белези на известен материален недоимък (специално въпроса за хляба), което е материална база, създаваща чувство на страх от град и обезверяване към властта“.

продължава>
 
„Да не допуснем тия религиозни фанатици да се превърнат в „пета колона“ на империалистическия лагер“ ПДФ Е-мейл
Документи - Други
Написано от Христо Христов   
Понеделник, 01 Април 2024 18:33
Сподели

alt

 

Четири години преди да нанесе своя репресивен удар срещу католическата църква в България през 1952 г. комунистическият режим е гледал на католическото духовенство като на религиозни фанатици, които могат да се превърнат в „пета колона“ на „империалистическия лагер“.

Това става ясно от документ, запазен в архивите на Държавна сигурност, който desebg.com публикува онлайн.

Той представлява докладна записка от Д. Илиев, пълномощен министър в Министерството на външните работи до министър-председателя Георги Димитров.

Документът е от април 1948 г. и дава представа за начина, по който е възприемана католическата църква от тоталитарното управление на БКП.

В докладната е посочено, че пълномощният министър докладва на Димитров съгласно неговите лични инструкции. Към МВнР по това време е действала Дирекцията по вероизповеданията.

продължава>
 
Тоталитарно комунистическо безумие: Излизане в чужбина – само след решение на ЦК на БКП ПДФ Е-мейл
Документи - Политбюро
Написано от Христо Христов   
Неделя, 17 Април 2022 07:18
Сподели

alt

 

Да, имало е време, когато излизането на български граждани в чужбина е зависило от Централния комитет на Българската комунистическа партия.

Същото е важало и за влизането на чужди граждани в НРБ. За тоталитарното комунистическо безумие свидетелства решение на Политбюро на ЦК на БКП, което desebg.com публикува онлайн.

То е от 1 февруари 1951 г. и е със секретен характер – обозначено е като решение „Б“ на висшия партиен орган, както са маркирани секретните решения на Политбюро (с „А“ са отбелязвани явните решения, б.а.).

продължава>
 
Как ЦК на БКП се опита да превъзпита ромите ПДФ Е-мейл
Документи - ЦК на БКП
Написано от Христо Христов   
Събота, 08 Юли 2017 21:17
Сподели

alt
Почти четвърт век след като през 1944 г. БКП влиза във властта комунистическата партия в България признава, че въпреки опитите за подобряването на битовото положение и образованието на ромското население, то продължава да изостава в развитието си от останалото население.

Причината е, че управлението на БКП не провежда ефикасна политика за по-бързото преодоляване на ниската култура на ромите.

Това е признато в документ на апарата на Централния комитет на компартията, който desebg.com публикува онлайн.

Той представлява информация за резултатите от изпълнението на решенията на ЦК на БКП и правителството по работата сред циганското население от 1967 г.

продължава>
 
<< Начало < Предишна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следваща > Край >>

Страница 6 от 146
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов