Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
Тодор Живков: Суверенитета народът го разбира да има ядене, да живее |
Документи - ЦК на БКП |
Написано от Христо Христов |
Неделя, 27 Май 2012 11:44 |
Тогава Живков за първи път поставя въпроса за присъединяването на България към СССР. Той излага пред партийния елит, „една идея от няколко години”. Идеята, за която Живков уточнява, че всъщност тя е на Георги Димитров, се състои в следното:
„Да се обърнем с едно писмо към Централния комитет на Комунистическата партия на Съветския съюз и към правителството на СССР, в което да поставим въпроса, да аргументираме необходимостта от създаването на по-тясна връзка между съветската и нашата икономика – в перспектива с нейното сливане. И по-нататък политическо сливане.” Веднага след това Живков повдига въпроса за суверинитета като дава за пример позицията на румънските и китайските другари, според които той трябвало да се уважава. . Тогава първият секретар на партията излага разбирането си, че „суверенитета народът го разбира да има ядене, да живее. Ето това е суверенитетът – щастие и благоденствие на народа. Ние работим за народа, а не за формата”. Живков се мотивира, че според него "и Съветския съюз ще се убеди, че за него е по-изгодно да ни включи в своите сметки". Стенограмата от Юлския пленум през 1963 г. предхожда пленума на ЦК на БКП през декември същата година, когато въпросът е поставен за обсъждане и е гласувано решението за сливане на НРБ със СССР. Документът е публикуван частично – само в частта с изказването на Живков (35-38 стр.), отнасящо се за присъединяването.
Оригиналът на стенограмата от пленума на ЦК на БКП на 31 юли 1963 г. се съхранява в Държавна агенция „Архиви”, откъдето desebg.com е получил копие.
|