|
Поверително за реалния социализъм. Част 3: Как БКП се отказа от портретите на партийните величия и от манифестациите ПДФ Е-мейл
Документи - ЦК на БКП
Написано от Христо Христов   
Събота, 28 Юли 2012 13:03

Малцина си спомнят, че през 1987 г. по време на т. нар. преустройство комунистическата власт в България реши да се раздели с няколко важни свои традиции в опита си да демонстрира някаква промяна.

Една от тези натрапени на обществото при комунизма „традиции” е поставянето под път и над път портрети не само на починали видни партийни функционери, но буквално на цялото Политбюро на ЦК на БКП.

Другата – помпозните манифестации, превърнали се в задължително мероприятие на властта и опротивели на хората от години.

Сайтът desebg.com припомня тези факти с публикуването на поверителна информация за отзиви на населението след решението на Политбюро от 1987 „За необходимостта от дълбоки промени в атрибутите на властта”.

Документът представлява част от поверителните материали, изготвяни през 80-те години на миналия век специална група към отдел „Деловодство” на ЦК на БКП. Тези информации не са цензурирани и са представяни под формата на седмична оперативна информация на висшето партийно ръководство.

Тяхното съдържание е запечатало картината на социализма – такъв, какъвто го е създала комунистическата система, и то непосредствено в неговия край. Поверителната информация, съдържаща сведения за състоянието на икономиката и положението в страната, е събирана от МВР, от различни министерства, от партийните секретари и кореспондентите на БТА.

През 2007 г. разследващият журналист Христо Христов получава достъп до дело №4/1990 г. за причините за икономическата катастрофа на управлението на БКП. В архивните материали той попада на поверителните справки, отразяващи действителното състояние на България през втората половина на 80-те години. Сайтът desebg.com ви предлага някои от тях. .

В част 1 от поредицата беше публикувана справка от 1987 г., в която се разкриват проблемите в снабдяването с редица хранителни стоки, трикотаж и гуменки за учениците, икономически проблеми в различни предприятия, жалби на граждани до ЦК, както и информация за „възродителния процес”.

В част 2 седмичната справка от лятото на 1987 г. разкрива липса на бира и безалкохолни в национален мащаб, отсъствието на стоки по морето, говори за фалита на фонд „Работна заплата” на бригадите на аграрно-промишлените комплекси (АПК) и отказа на БНБ да ги кредитира.

 

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов