|
Преименуваните отвръщат с гладни стачки в затворите след майските събития през 1989 г. ПДФ Е-мейл
Документи - МВР
Написано от Христо Христов   
Вторник, 24 Юни 2014 18:03

alt
Преименуваните при „възродителния процес” мюсюлмани – политически затворници в НРБ, отвръщат с гладни стачки в различни затвори в страната непосредствено след майските събития през 1989 г., когато българските турци се дигат на мирни протести за защита на основните си човешки права.

Това показват разсекретени наскоро от Комисията по досиетата архивни документи  на бившата Държавна сигурност. Сайтът desebg.com публикува един от тях – строго секретна информация относно: Получени по-характерни сигнали по линия на ДС в отдел „Затвори” – МВР през месец май 1989 г. от 5 юни същата година.

От нея става ясно, че в подкрепа на своите репресирани сънародници в почти всички затвори в страната „лишените с възстановени имена”, по израза на ДС, пишат молби за отказ от българско гражданство и желаят да бъдат изселени в Турция, като им бъдат издадени паспорти със старите им имена.

Политическите затворници от турски произход са смятали, че най-ефективното средство за постигане на целите си са гладните стачки. В някои от местата за лишаване от свобода са предприети активни действия в знак на солидарност с мюсюлманите, участвали в майските протести в страната.

ДС коментира опит за контакт от затворници в затворите в София и Пазарджик с цел изготвянето на молба до Държавния съвет и Комитета за защита на правата на човека (става въпрос за казионния комитет, бел. ред.). Подобни молби трябвало да подадат всички затворници мюсюлмани, като в тях впишат турските си имена, майчиния си език и религия.

От засечено от ДС писмо на ученик от Нови Пазар до дядо му в същия затвор се разбира, че 15 000 души са се вдигнали по време на майските събития за защита на правата си. В резултат на това се стигнало до жертви и ранени. „Вече не ме интересува нито училището, нито нищо българско”, е написал ученикът на дядо си.

Докладвана е дейността на Независимото дружество за защита на правата на човека с председател Илия Минев и опитите да формират групи във Варненския затвор. Изложена е дейността на поета Петър Манолов, свещениците Благой Топузлиев и Димитър Амбарев, както и други активисти на дружеството, а също така и телефонните им разговори с общественика и политически затворник до 1988 г. Едуард Генов в Рим и журналистката от „Свободна Европа” Румяна Узунова.

Документът е Документът е публикуван в разширеното електронно издание на сборника на Комисията по досиетата „Държавна сигурност – смяната на имената – възродителният процес 1986-1989”, том 2, 2013 г.

 

 alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов