|
Политбюро на БКП загражда и минира българската граница, свършва бодливата тел ПДФ Е-мейл
Документи - МВР
Написано от Христо Христов   
Вторник, 27 Септември 2016 12:21

alt
През 1951 г. Политбюро на ЦК на БКП взима решение за ограждане на границите на България и превръщането ѝ в един от лагерите на тоталитарните комунистически режими в страните от съветския блок, но решението поражда криза поради недостиг на... бодлива тел.

Общата сума, която тогава е вложена в телени и инженерни заграждения възлиза на 44 млн. лв. Отделно са поставени над 36 000 противопехотни мини.

Това разкрива архивен документ на Гранични войски, който desebg.com публикува онлайн.

Документът е строго секретен доклад за изпълнението на решение №100 от 10 май 1951 г. на Политбюро на ЦК на БКП и състоянието на охраната на държавните граници на НРБ.

Той е подписан от ген. Йонко Панов, зам.-министър на вътрешните работи, отговарящ за войсковите части в МВР. Самият той е началник на Гранични войски в периода 1946-1947 г.

В строго секретният доклад се съдържа информация за укрепването на граничните отряди на границите с Гърция, Турция и тогавашна Югославия.

Отделено е място на подбора на верни партийни кадри, които да поемат службата в граничните райони.

От отпуснатите средна на обща стойност от 4 млн. лв. за границата с Югославия са изразходвани 21 млн. лв., за границата с Гърция – 17 млн. лв. и за границата с Турция – 5 млн. лв.

В строго секретния доклад е посочено, че на българските граници са поставени общо 36 590 пехотни мини. Те са разпределени така: на границата с Югославия – 15 488 мини; на границата с Гърция – 18 907 мини; на границата с Турция – 2195 мини.

„Остра нужда се чувства от бодлива тел, каквато нашата индустрия не може да даде в заплануваните количества”, посочва в доклада ген. Йонко Панов.

Той докладва и за направената реорганизация в Гранични войски.

Документът е включен в разширения електронен вариант на сборника „Държавна сигурност и гранични войски” на Комисията по досиетата, 2014 г.

 

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt 

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов