|
БКП/БСП маха оградата по границата (1990) ПДФ Е-мейл
Документи - МВР
Написано от Христо Христов   
Вторник, 13 Декември 2016 23:01

alt
През март 1990 г. все още непреименувалата се на БСП БКП взима решение за премахване на телените заграждения на западната граница. Това разкриват архивни документи, един от които сайтът desebg.com публикува онлайн.

Той представлява проект на секретна заповед на министъра на вътрешните работи ген. Атанас Семерджиев (БКП) за „Снемане на електросигнализационните заграждения на западната граница и изменение съдържанието на задачите, изпълнявани от Гранични войски.

Документът не съдържа точна дата, но най-вероятно е от началото на март 1990 г., когато управлява последното комунистическо правителство с министър-председател Андрей Луканов, тъй като в самата заповед е наредено на Граничните войски да започнат поетапното сваляне на оградата на западната граница с Югославия от 15 март 1990 г.

На южната граница с Гърция и Турция телена ограда се изгражда още през 50-тте години на ХХ век, а на западната с тогавашната Югославия по-късно, едва през 70-те години.

За разлика от днес, когато на южната граница е изградена ограда с цел да възпре мигранти от Близкия и Среден изток, по времето на тоталитарния комунистическия режим телените заграждения са създадени да възпират бягствата на Запад от самото население.

Няколко стотици българи и чужденци (повече източногерманци) са убити при опити да преминат нелегално южната или западната граница по време на управлението на БКП в опит да достигнат свободата на Запад.

В проекто заповедта са дадени указания в какъв срок и на кои места да се извърши демонтирането на кльоновете на западната граница.

По отношение на тази част от границата на България на Гранични войски е възложено вече да отговарят за „наблюдение и отбрана на държавната граница с Югославия”.

Друг архивен документ от този период сочи, че министър Семерджиев излага мотиви към проект за изменение на постановление 36 от 1988 г. отнасящ се до граничната ивица на НРБ.

Семерджиев посочва, че „обновителните демократични процеси в нашата страна след 10 ноември 1989 г. налагат да се преоцени съществуването на изградените инженерно-технически заграждания на западната граница”.

Според него това ще облекчи свободното движение и извършването на селскостопанска дейност. Ще отпадне и необходимостта от заделяне на средства от държавния бюджет за поддръжката им.

По данни в пресата демонтирането на телената ограда по западната граница, която е с дължина 453 км, започва на 6 април 1990 г., три дни след като БКП вече се е преименувала на БСП.

Въпреки решението материалите да се предават на стопанството, те се разграбват. Показателна е и статистиката на МВР-ДС за опитите за бягства през западната граница на НРБ. За 1989 г. те са 402, а за 1991 г. – три пъти повече – 3126.

Документът е включен в разширения електронен вариант на сборника „Държавна сигурност и Гранични войски” на Комисията по досиетата, 2014 г.


alt

alt

alt 

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов