|
Интелигенцията: В България не се строи социализъм, а страдания и теглила ПДФ Е-мейл
Документи - МВР
Написано от Христо Христов   
Сряда, 28 Декември 2016 14:57

alt

Онази част от българската интелигенция, която не е купена от комунистическия режим, още в първите години на тоталитарното управление на БКП си е дала сметка, че диктатурата е отнела творческата свобода, а в България не се строи никакъв социализъм, а страдания и теглила.

„Никога българският народ не е бил в по-окаяно положение отколкото днес”, са констатирали представители на интелектуалния елит през 1950 г., а Държавна сигурност щателно е записвала подобни изказвания в своите документи, един от които desebg.com публикува онлайн.

Документът представлява отчетен доклад по линия на интелигенцията за времето от 1 септември до 31 октомври 1950 г.

В него е посочено, че са доловени „повече изказвания и недоволства против властта”. Цитиран е лекар, който е заявил, че „живеем в небивало време. Никога не са се вършили по-големи глупости”. По думите му „няма спокоен и свободен човек, днес животът на хората се превърна в лудница”. И още: „Мъчно би живял човек, ако не е надеждата, че всичко ще има край”.

Хорист в операта е коментирал, че „комунистите нищо не разбират от изкуство”.

ДС веднага е насочила агенти, за да установи дали тези изказвания са били единични или тези представители на интелигенцията са ги правили системно.

От доклада става ясно в кои направления на интелигенцията е насочена агентура.

„Общо взето по линия на интелигенцията не е напълно обхваната и наличната агентурна не е в състояние да долови навреме всички намерения”, завършва докладът.

Документът е включен в разширения електронен вариант на сборника „Държавна сигурност и българската интелигенция” на Комисията по досиетата, 2015 г.

 

alt 

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов