|
Абсурдите при соца: Да претопиш по небрежност като скрап рудничен комплекс ПДФ Е-мейл
Документи - МВР
Написано от Христо Христов   
Четвъртък, 29 Декември 2016 18:05

alt

Безхаберието и липсата на координация в държавните предприятия, характерни за т. нар. социализъм в НРБ, понякога са взимали застрашителни размери, а архивите на Държавна сигурност са съхранили различни такива случаи, благодарение на което днес те достигат до нас.

Сайтът desebg.com публикува онлайн строго секретна докладна записка относно: Проявена престъпна небрежност, довела до претопяване в МЗ „Ленин” на съоръжения от рудничен комплекс ОМКТМ.

Документът е от 1969 г. и разкрива абсурден случай, в резултат на който в металургичния комбинат „Ленин” в Перник (след 1989 г. „Стомана) е претопено като скрап цял вагон оборудване за рудник.

Държавното стопанско обединение „Въглища” решава да пренесе един рудничен комплекс ОМКТМ от държавно металургично предприятие „Г. Димитров” Перник” в държавна металургично предприятие „Марбас” до Димитровград поради по-добрите условия за работа.

Оборудването е натоварено на вагони, но един от вагоните е останал без придружаващи документи „поради неразбирателство между механика и служителката от експедицията на управлението на мините”.

При тръгване на композицията от БДЖ изпращат вагона с липсващата документация в металургичния завод „Ленин” в Перник за... претопяване.

От завода съобразително са върнали вагона, тъй като не са установили документи, сочещи, че рудничния комплекс подлежи на претопяване. Това се повторило няколко пъти.

„След неколкократно разкарване на същия [на вагона] от гарата до МЗ „Ленин” и обратно, по нареждане заводът претопява съоръженията, намиращи се в безстопанствения вагон”, е посочено в документа на ДС.
Претопеното оборудване се изчислява на 40 000 лева, но по-голямата щета произтича от непроизведената продукция от рудничния комплекс, част от който на практика е унищожен. С него за денонощие се произвеждали около 500 тона въглища.

Оперативният работник докладвал за случая е предложил да се образува дело за изясняване на причините и виновните по случая.

Документът е включен в разширения електронен вариант на сборника „Държавна сигурност и енергетиката 1944-1991” на Комисията по досиетата, 2016 г.


alt

alt

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов