|
ДС спира наши сервитьорки за Япония, социализмът не можел да допусне унизяването им ПДФ Е-мейл
Документи - МВР
Написано от Христо Христов   
Четвъртък, 05 Януари 2017 20:14

alt
Държавна сигурност не е позволила на български сервитьорки да работят в открития в Токио през 1972 г. от Балкантурист ресторант, с мотива, че могат да бъдат унижени, а това една социалистическата страна като НРБ не трябва да допуска.

Това разкрива документ на резидентурата на Първо главно управление на ДС (ПГУ, разузнаването, б.а.) в японската столица, който desebg.com публикува онлайн.

От строго секретната от особена важност справка на резидентурата на ПГУ се разбира, че разузнаването е поставило вето върху възможността три български сервитьорки да започнат работа в новооткрития ресторант на държавното предприятие, отговарящо за туризма в страната и извън нея – Балкантурист.

Съгласно подписания договор между Балкантурист и японската Сакура в българския ресторант в Токио е трябвало да освен готвач и трима музиканти да започнат работа и три сервитьорки.

„Известно е третирането на жената в Япония и нашите момичета могат да бъдат поставени в унизително положение, което като социалистическа страна не бива да допуснем”, се посочва в грамата на резидентурата на разузнаването в Токио, очевидно подготвена от оперативен работник джентълмен, загрижен за евентуалното положение на сънародничките си в страната на изгряващото слънце.

Разузнаването изтъква и още един железен довод: „Аргументът, че те [сервитьорките] трябва да създават колорит не може да се приеме за сериозен, защото без да се знае японски език, това е невъзможно”.

Върху грамата с най-висок гриф на секретност е поставена резолюция на ръка: "Бързо, съвместно с ВГУ [Второ главно управление на ДС] да се действа за спирането на лицата".

Резидентурата на ПГУ подчертава, че заведението е частно и готвачът и музикантите са били достатъчни за създаването на въпросния колорит.

Документът е включен в разширения електронен вариант на сборника „Държавна сигурност и РУ-ГЩ на БНА в Азия 1944-1991” на Комисията по досиетата, 2016 г.

 

alt 

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов