|
Когато БКП и ДС разрешаваха кой и как да пътува в чужбина ПДФ Е-мейл
Документи - МВР
Написано от Христо Христов   
Събота, 21 Юли 2018 22:16

alt
До края на комунистическия тоталитарен режим през 1989 г. правото на българските граждани да пътуват свободно в чужбина е отнето и с него са се разпореждали различни нива в БКП, както и репресивният ѝ апарат – Държавна сигурност.

Това става ясно от доклад на министъра на вътрешните работи ген. Дико Диков относно: Изменение начина за разрешаване на задграничните пътувания на българските граждани.

Документът, който desebg.com публикува онлайн, е от 1962 г. и е адресиран до Политбюро на ЦК на БКП.

В него е описан механизмът, по който този въпрос е уреден след 1944 г. През 1961 г. е приет нов ред и контрол на разрешенията за пътуванията зад граница, като различните ведомства са задължени да се допитват за мнение до МВР-ДС.

„Органите на МВР със своето мнение фактически определят в крайна сметка кой да замине и кой не”, посочва в доклада си министър Диков.

Той посочва, че по този начин органите на МВР са поставени над партийните, което не е в духа на Априлския и Ноемврийски пленуми на ЦК на БКП и предлага да се приемат известни промени.

Според тях с този въпрос се оторизира комисията при ЦК на БКП. Определени са и партийните органи, които правят проучванията и тези, които дават характеристики.

Документът е включен в разширения електронен вариант на сборника „Държавна сигурност – войникът на партията” на Комисията по досиетата, 2014 г.

 

alt

alt

alt

alt

alt

alt 

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов