|
ДС: Борбата на църквата срещу атеизма е борба срещу комунизма ПДФ Е-мейл
Документи - МВР
Написано от Христо Христов   
Неделя, 05 Август 2018 17:09

alt
Борбата срещу безбожието и атеизма означава борба срещу комунизма, защото той е насител на атеизма. Такъв извод е направила Държавна сигурност през 1955 г. в строго секретна справка за православното духовенство в България, която desebg.com публикува онлайн.

Документът отразява агентурно-оперативното състояние и формите и методите на подривна дейност на врага  по линия на православно духовенство.

В строго секретната справка в средата на 50-те години на ХХ век е дадена подробна информация за православното духовенство по това време. Свещениците са наброявали 2400 души, 24 са били архимандритите, а владиците са 15.

 В 11-те епархии е имало 2850 църковни храма и 103 манастири. В Светия Синод са работили 140 служители, а в Духовната академия 29 преподаватели и 132 студенти.

Държавна сигурност е разполагала с двама оперативни работници в централното управление, на което е възложено преследването на духовенството (Трето секретно политическо управление на ДС за борба с контрареволюцията, предшественик на Шесто управление на ДС от 1967 г. за борба с идеологическата диверсия, б.а.).

Срещу представители на Българската православна църква ДС е водила 5 активни разработки, 2 предварителни разработки и 25 наблюдателни дела.

ДС посочва, че повечето от делата са водени срещу духовници за „минала дейност”.

Репресивният апарат на БКП по това време е разполагал с 12 агенти и 4-ма информатори в църквата.

В докладната записка е подчертано, че „наличната агентура не е в състояние да наблюдава контингента и не може да осигури цялостното му и задължително разработване”.

Коментирана е дейността на различни висши духовници след 9 септември 1944 г. като екзарх Стефан, митрополитите Филарет и Паисий, архимандрит Калистрат, игумен на Рилския манастир и др.

Документът е включен в разширения  електронен вариант на сборника „Държавна сигурност и вероизповеданията” – част 1 „Българската православна църква 1944-1991” на Комисията по досиетата, 2017 г.

 

alt

alt

alt

alt

alt

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов