|
ДС признава за слаба агентура в гранични войски ПДФ Е-мейл
Документи - МВР
Написано от Христо Христов   
Събота, 11 Май 2019 20:57

alt
В началото на тоталитарния комунистически режим Държавна сигурност не е имала необходимата агентура за обезпечаването на Гранични и Вътрешни войски.

Това разкрива документ от архивна на ДС, който desebg.com публикува онлайн.

Той представлява строго поверителна заповед на министъра на вътрешните работи Руси Христозов от 1950 г. относно: Състоянието на агентурната работа на 9 отдел на Дирекция Държавна сигурност (ДДС) по линия на гранични и вътрешни войски и мероприятия за отстраняване на недостатъците.

В документа е констатирано, че в 20 от 67 обекта 8000 военнослужещи няма агентура.

„Работата с агентурата е слаба. Качеството на агентурната работа – низко”, се казва още в заповедтта. Критикувана е липсата на лична връзка с агентите.

Констиративни и явочни квартири няма, а срещите с агентите се извършвали в кабинетите и това водило до разконспириране.

„Да се вземат решителни мерки за създаване на работоспособен агентурен апарат”, е едно от нарежданията в заповедта на министъра на вътрешните работи.

Документът е включен в разширения електронен вариант на сборника „Държавна сигурност и гранични войски”, издание на Комисията по досиетата, 2014 г.


alt

alt

alt

alt

 

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов