|
В САЩ не живеели с илюзията, че Горбачовата перестройка ще успее, били готови да бранят съюзниците в НАТО ПДФ Е-мейл
Документи - МВР
Написано от Христо Христов   
Неделя, 16 Юни 2024 14:18

 alt

 

В края на 80-те години на ХХ век в САЩ не са живеели с илюзия, че опитът на генералния секретар на КПСС в СССР Михаил Горбачов ще успее и са имали готовност да защитят съюзниците от НАТО.

Това става ясно от документ от архивите на Държавна сигурност, който desebg.com публикува онлайн.

Той представлява входяща шифрограма от резидентурата на ДС в Брюксел, Белгия от май 1989 г., изпратена до Центъра в София (Първо главно управление на ДС, разузнаването, б.а.).

Грамата съдържа информация относно: Програмата на Държавния департамент на САЩ за американската политика към СССР.

Интересно е, че в основите на тогавашната стратегия на САЩ към СССР има много общо с американската политика днес срещу Путиновия режим в Русия.

В шифрограмата се съобщава, че Държавният департамент на САЩ е изготвил концепция за политиката на администрацията на Буш към СССР (мандатът на Джордж Буш започва в началото на 1989 г. след втория мандат на президента Рейгън, водил ясна политика за разбиване на „империята на злото“ в лицето на тоталитарния комунистически режим в Съветския съюз и сателитите му в страните от Източна Европа, което и се случва, б.а.).

Според американската концепция, вземайки предвид несигурния изход на преустройството в СССР, САЩ е трябвало да продължат да поемат отговорността за гарантиране сигурността на съюзниците си от НАТО чрез военна и икономическа сила и лидерство в областта на технологиите.

В концепцията се отбелязвало, че в течение на десетилетия Съветският съюз представлявал „заплаха за мира на планетата“ и признаците за промяна в политиката на СССР трябвало да се възприемат предпазливо и резервирано по редица причини.

В подхода към съветското ръководство Белият дом се е ръководил от три основни принципа:

  • Реализъм относно „истинския облик“ на СССР, различията в идеологиите, потенциалната „съветска заплаха“ и бдителност към Съветския съюз, предвид неговата политика в близкото минало;
  • Запазване военната и икономическа мощ и единството между съюзниците от НАТО като необходимо условие за провеждане на успешната политика на Запада спрямо СССР;
  • Разрешаване на натрупаните през годините проблеми между Изтока и Запада с гъвкава американска дипломация, предпазливост и търпение.

Както е била утвърдената практика в МВР-ДС от всички важни документи да бъдат изпращани копия до съответните съветски съветници към различните структури на Държавна сигурност и този документ е с адресат до двама от съветските съветници - в ПГУ-ДС и в МВР.

Документът е включен в сборника „ПГУ-ДС и Варшавският пакт срещу НАТО 1959-1991”, издание на Комисията по досиетата, 2015 г.

 

 

alt

alt

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов