|
Политбюро на ЦК на БКП решава кой да бъде пуснат от лагера „Белене“ ПДФ Е-мейл
Документи - МВР
Написано от Христо Христов   
Събота, 13 Юли 2024 19:19

alt

 

Политбюро на Централния комитет на Българската комунистическа партия е решавал каква да бъде съдбата на въдворените без съд и присъда в концлагера „Белене“.

Това разкрива документ от архивите на Държавна сигурност, който desebg.com публикува онлайн.

Той представлява строго поверителен доклад относно: освобождаване и даване на съд на лицата, въдворени в ТВО за контрареволюционна дейност и за криминални престъпления.

Докладът е от август 1953 г. и е адресиран до Политбюро на ЦК на БКП и е Георги Дамянов – председател на Президиума на Народното събрание, Минчо Нейчев – министър на външните работи и Георги Цанков – министър на вътрешните работи.

Документът е от края на първия период на концлагера „Белене“ и хвърля светлина върху процеса на освобождаването на лагеристите в него след смъртта на съветския диктатор и масов убиец Йосиф Висарионович – Сталин.

Desebg.com припомня, че след смъртта на Сталин на 5 март 1953 г. в Съветският съюз режимът смекчава репресиите и от системата на ГУЛАГ (Главно управление на трудово-изправителните лагери в СССР, б.а.) са освободени над 1 млн. лагеристи.

Промяната в политиката на репресии достига и до НРБ и режимът предприема закриване на най-големия лагер за политически противници на БКП – „Белене“ в края на 1953 г.

От лятото на същата година върхушката на тоталитарната комунистическа власт започва рекапитулация на въдворените в „Белене“ решаване на тяхната по-нататъшна съдба.

Висшето ръководство на БКП е преценявало кой е въдворените да бъде пуснат и кой да бъде предаден на съд.

За липсата на правов ред и законност говори фактът, че дотогава репресивният апарат на БКП не разследвал дейността на задържаните с цел да бъдат предадени на съд, а директно са въдворявани без съд и присъда в „Белене“.

Строго поверителният доклад показва и профилите на въдворените в концлагера на остров „Персин“.

Към края на месец юли 1953 г. там са се намирали 1730 души, въдворени по политически причини и отделно от тях 187 лица за криминални деяния, които също не са съдени.

Сред лагеристите по политически причини са над 20 бивши министри и представители на бившите партии (режимът ти определя като буржоазни, б.а.), бивши офицери от българската армия, бивши полицейски служители, над 30 членове на БКП, определени като провокатори, анархисти, николапетковисти и михайловисти (бивши членове на ВМРО, б.а.).

Документът е включен в сборника „Държавна сигурност и лагерът „Белене“, издание на Комисията по досиетата, 2023 г.

 

alt

alt

alt

alt

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов