|
ДС през 1947 г.: Остават още 250-300 вражески офицери за чистка от армията ПДФ Е-мейл
Документи - МВР
Написано от Христо Христов   
Неделя, 21 Юли 2024 19:28

alt

 

Към началото на 1947 г. , годината в която комунистическият режим унищожава политическата опозиция и поставя началото на изграждането на тоталитарна държава от съветски тип, в армията са останали около 250-300 офицери след чистките след Деветосептемврийския преврат през 1944 г., чиято дейност Държавна сигурност е определила като „вражеска“ и „противонародна“.

Това разкрива документ от архивите на ДС, който desebg.com публикува онлайн.

Той представлява доклад за духа, дисциплината и политико-моралното състояние на кадрите във войската към 22 януари 1947 г. на структурата в Държавна сигурност, следяща армията.

„Числото на реакционно проявяващите се офицери значително намаля. Все пак със войската остават 250-300 офицери, чиито характеристики са изпълнени с подчертана вражеска и противонародна дейност, както преди 9 септември 1944 г., така и след 9 септември“, посочва в доклада ДС.

След Деветосептемврийския преврат през 1944 г. комунистическия режим извършва чистка в армията на няколко вълни, която засяга над 5000 офицери.

На мястото на част то тях са назначени по съветски образец т. нар. политически офицери – хора без военно образование, подготовка и опит, но верни на режима на БКП.

Репресивният апарат на БКП в армията подчертава, че оцелелите от чистката 250-300 офицери са възприели нова тактика – да се прикриват старателно и „да се пазят от публични реакционни изказвания“.

Държавна сигурност докладва, че около 60-70% от офицерството „се затвори в себе си и изпадна в състояние на инертност и апатия, на безволие и безперспективност“.

„То [офицерството] още не е в състояние да преодолее своята антикомунистическа дресировка от миналото“, посочва ДС.

В доклада се признава, че към 1947 г. дисциплината в армията е ниска, произшествията са много, а кражбите се ширят и „извършват по най-вулгарен начин“.

Документът е включен в сборника „Държавна сигурност и офицерите от БНА 1944-1960”, издание на Комисията по досиетата, 2014 г.


alt

alt

alt

alt

alt

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов