|
Второто отваряне на концлагера „Белене“ ПДФ Е-мейл
Документи - МВР
Написано от Христо Христов   
Сряда, 24 Юли 2024 17:59

alt

 

След началото на народното въстание в Унгария през есента на 1956 г. тоталитарният комунистически режим се страхува събитията там да не се пренесат в НРБ и Политбюро на ЦК на БКП начело с Тодор Живков взима решение концлагерът „Белене“ да бъде отворен отново след първоначалното му закриване през есента на 1953 г., няколко месеца след смъртта на съветския диктатор и масов убиец Сталин.

Формалното възобновяване на „Белене“ става със заповед на един от заместниците на министъра на вътрешните работи Георги Цанков от декември 1956 г., документ, който desebg.com публикува онлайн.

Той представлява строго секретна заповед № I-182 от 22 декември 1956 г. Тя е издадена във връзка на изпълнение постановление на Министерския съвет №451 от 3 декември 1956 г., с което комунистическото правителство с премиер Антон Югов приема, че ползваната дотогава територия, сгради, съоръжения и инвентар в землището на остров Персин в землището на с. Белене останат и за в бъдеще на разпореждане на МВР-ДС.

По това време на остров Персин вече функционира създадения след закриването на лагера през 1953 г. затвор. Също така на територията на остров Персин съществува и гранична застава, която се обслужва от Гранични войски.

В строго секретната заповед на министър Георги Цанков се указва на мястото на бившия Втори обект на остров Персин да се устрои трудово-възпитателно общежитие, в което да се въдворяват мъже, а на остров Щурчето това да бъде направено за жени.

Разпоредено е лагерът „Белене“ да бъде подготвен за около 2000 лагеристи. Също така е наредено да се определят районите на затворническото общежитие и на трудово-възпитателното общежитие.

Заповядано е да се уредят взаимоотношенията между затвора и лагера, милицията, Гранични и Вътрешни войски, като изработи план, който да определи охраната, пропускателната система и движението на територията на обектите на остров Персин.

Документът е включен в сборника „Държавна сигурност и лагерът „Белене“, издание на Комисията по досиетата, 2023 г.

 

alt

alt

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов