|
ДС при началото на „възродителния процес“: Обстановката в страната е сложна ПДФ Е-мейл
Документи - МВР
Написано от Христо Христов   
Вторник, 26 Ноември 2024 19:10

alt

 

„Обстановката в страната е сложна“. Това докладва Държавна сигурност в началото на мащабната акция по насилствената смяната на имената на българските граждани от турски произход в страната.

Информация за протичането на опита за насилствена асимилация в различните окръзи в страната се съдържа в документ от архивите на ДС, който desebg.com публикува онлайн.

Той е от 23 януари 1985 г., когато вече преименуването в окръг Кърджали е приключило и комунистическият режим начело с Тодор Живков е започнал масовата и в останалите региони на страната, населени с хора от турски произход.

Като окръг с най-сложна обстановка по това време е посочен Шумен, за където е докладвано, че „населението се страхува от преименуването“.

Посочено е още, че тази част от населението не се явява на работа, а учениците бягат от занятия. Хората напускали окръга с автомобили. Задържани са 50 души, а над 400 мъже са мобилизирани.

В Разградски окръг най-остро срещу акцията на тоталитарното управление на БКП са реагирали представители на интелигенцията от средите на турското малцинство.

В София също представители на интелигенцията и студенти от турски произход са били са изразявали несъгласие с насилствената смяна на имената.

Предложено е да се ограничи разпространението на алкохол в съответните населени места, докато протича акцията.

Също така е предложено да се съкрати процедурата по изпращането на противници на „възродителния процес“ в лагера „Белене“, който режимът тогава отваря за трети път след 1949 г., когато е създаден на дунавския остров Персин и през 1956 г. след началото на Унгарското народно въстание, предизвикало страх в режима на БКП да не се пренесат събитията от Унгария в НРБ.

Документът е включен в сборника „Държавна сигурност – смяната на имената – възродителният процес 1945-1985”, том 1, издание на Комисията по досиетата, 2013 г.


alt

alt

alt

alt

alt

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов