|
От 3 до 7 години в ТВО за „политически престъпници“ ПДФ Е-мейл
Документи - МВР
Написано от Христо Христов   
Понеделник, 23 Декември 2024 15:46

alt

 

В началото на 50-те години на ХХ век Държавна сигурност е получила право да въдворява в концлагери противници на комунистическия режим, които е определила като „политически престъпници“ за срок от 3 до 7 години.

Това разкрива документ от архивите на ДС, който desebg.com публикува онлайн.

Той представлява строго поверителна Инструкция за реда на представянето в комисията следствените дела на арестуваните лица, изпращани в трудово-възпитателни общежития.

Документът е от май 1951 г., време през което България вече е съветизирана напълно и се развива като тоталитарна държава от съветски тип, а начело е агента на НКВД и школуван в Москва член на терористична група на БКП Вълко Червенков, който е и основната фигура, утвърдила култа към Сталин.

„Политически престъпници“ е категория от лица, които тоталитарният режим на БКП въвежда след Деветосептемврийския режим преврат през 1944 г., с който компартията влиза във властта, и част от тях въдворява в концентрационни лагери, назовани като трудово-възпитателни общежития (ТВО).

В тази категория тоталитарният режим вкарва т. нар. бивши хора – индустриалци, фабриканти, търговци, предприемачи, държавни служители до 9 септември 1944 г., служители на полицията, прокуратурата и съда, а също така бегълци, хора, обвинени, че саботират работата на държавни предприятия – т.нар. вредители и др.

Комисията към МВР-ДС разглежда следствените дела на задържаните, които режимът не е искал да съди по обикновения ред, предвиден от закона, по политически причини или оперативни съображения.

Чрез това комунистическо беззаконие стотици хора са изпращани в концлагери за период от 3 до 7 години.

Документът е включен в сборника „Държавна сигурност – войникът на партията”, издание на Комисията по досиетата, 2015 г.

 

alt

alt

alt

alt

alt

 

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов