| Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
| Стачка на работници при соца: Спали по 10-15 души в помещение при 47 градуса в Либия |
|
|
| Документи - МВР |
| Написано от Христо Христов |
| Вторник, 09 Декември 2025 15:11 |
|
Заради удръжки от заплатата и изключително лошите условия на труд работници и инженери от „Техноекспортстрой“, работещи в Либия, са вдигнали стачка в знак на протест. Това разкрива документ от архивите на Държавна сигурност, който desebg.com публикува онлайн. Той представлява информационен бюлетин, бр. 51 на КДС при МВР от 18 юли 1968 г. (бюлетинът е публикуван в частта за случая за стачката в сборник на Комисията по досиетата, б.а.). От документа става ясно, че на 9 юни 1968 г. българските работници и специалисти, работещи на обект „Себха“ – Либия са провели стачка. Причините за протеста удръжки от 8% данък върху дохода от страна на „Техноекспортстрой“, които противоречало на правителствено постановление. Освен това битовите условия са описани така: липса на климатични инсталации в спалните помещения, където работниците спали по 10-15 души при 47 градуса горещина на сянка. Липсвала е и бърза медицинска помощ, както и камион-цистерна, който да докарва вода за пиене от работниците. „Техноекспортстрой“ не е бил предоставил работно облекло и работниците работили със своите дрехи. Поради лошото финансово положение на държавното дружество изплащането на възнагражденията, както и на авансите се бавили с месец. Документът е включен в частичен обем в сборника „Държавна сигурност – профсъюзите, стопанският живот и работниците”, издание на Комисията по досиета, 2015 г.
|