|
Документи -
МВР
|
|
Написано от Христо Христов
|
|
Вторник, 05 Юли 2016 12:25 |
|
Сподели 
Още от 1948 г. репресивният апарат на БКП в лицето на Държавна сигурност е използвала хижите като обекти за агентурно проникване и следене на чужденци и български граждани.
Това става ясно от строго поверителен план за агентурно-оперативната работа по сектор „Хижи”, находящи се в парк „Витоша” за времето от 1 юли до 31 декември 1948 г., който desebg.com публикува онлайн.
Става въпрос за организирането на агентурна мрежа в онези години в 11 хижи на Витоша. Според документа в тях през 1948 г. за вербувани общо 12 секретни сътрудници от средите на персонала им.
Хижите са били обекти на ДС главно с цел да се следят и подслушват посещаващите ги чужденци и българи.
От строго поверителния план става ясно, че хижите, в които ДС е вербувала агенти, са „Средец”, „Тинтява”, „Родина”, Алеко”, „Еделвайс”, „Бор”, „Фонфон”, „Витоша”, „Мандрата”, Планинец” и др.
|
|
продължава>
|
|
|
Документи -
МВР
|
|
Написано от Христо Христов
|
|
Събота, 02 Юли 2016 22:27 |
|
Сподели  Преди близо 60 години Държавна сигурност е намерила лесен начин да се опазва имиджа на Народна република България на Запад. Това е станало със забрана на чужденците да снимат роми, „лошо облечени хора и деца или изоставени къщи”.
Указанието за изземване на подобни снимки, правени от чужденци, от транзитно преминаващи през страната лица, търговци, туристи или участници в спортни състезания, е спуснато през 1958 г. със строго секретно окръжно до началниците на градското управление на МВР в Бургас и до околийския началник на МВР, което desebg.com публикува онлайн.
Разпоредено е максимално ограничаване на възможностите за правенето на такива снимки и пресичането на възможността те да бъдат изнесени извън страната.
Забранено е предвижването на цигански катуни в близост до централните шосета.
В окръжното е наредено при получаването на сигнал, че чужденец е направил подобни снимки да се предприемат бързи мерки за изземването на филма, а ако лицето е напуснало района да бъде подаде информация до граничните войски и гранично-контролните пунктове за щателно претърсване на съответното лице, откриване на филма и изземването му на границата при излизане от страната.
|
|
продължава>
|
|
Документи -
МВР
|
|
Написано от Христо Христов
|
|
Петък, 01 Юли 2016 20:30 |
|
Сподели  Сайтът desebg.com публикува строго поверителна справка относно: Вражеските прояви във връзка с масовизацията на ТКЗС и взетите мерки против подбудителите.
Документът е от 1950 г. и е на структурата в Държавна сигурност, която по това време отговаря за разработването на направление „Селячество”.
Строго поверителната справка хвърля светлина върху насилието, с което е съпътствано създаването на трудовите кооперативни селски стопанства (ТКЗС) от края на 40-те и началото на 50-те години на ХХ век.
Държавна сигурност признава, че при т. нар. масовизация на ТКЗС е допуснато нарушаване на принципа на доброволността при изграждането на стопанствата.
Тези извращения се изразяват в масови и произволни арести от страна на местните, околийските административни и партийни органи.
|
|
продължава>
|
|
Документи -
МВР
|
|
Написано от Христо Христов
|
|
Сряда, 29 Юни 2016 16:59 |
|
Сподели 
Сайтът desebg.com публикува онлайн документ на Държавна сигурност от края на тоталитарното управление на БКП, който разкрива тежкото икономическо състояние на стопанско обединение (СО) „Металхим”, съсредоточило от средата на 70-те години заводите на военнопромишления комплекс в страната.
Документът представлява строго секретна информация относно: Влошеното икономическо състояние на СО „Металхим” и възникнали социални напрежения сред колективите в неговите поделения.
Строго секретната информация е изготвена от Четвърто (икономическо) управление на Държавна сигурност и е от декември 1988 г. Тя е адресирана до министъра на вътрешните работи Димитър Стоянов, като е предложено с нея да бъде запознат тогавашния министър-председател Георги Атанасов (БКП).
От първата страница на документа е видно, че Димитър Стоянов го е представил на "другаря Балев" (Милко Балев, началник на кабинета на Тодор Живков, бел. ред.) и "другаря Александров" (Чудомир Александров, член на Политбюро на БК на БКП, бел. ред.).
|
|
продължава>
|
|
Документи -
МВР
|
|
Написано от Христо Христов
|
|
Понеделник, 27 Юни 2016 00:11 |
|
Сподели 
Сайтът desebg.com публикува онлайн строго поверителна записка относно: Излизането на български граждани зад граница и влизането на чужди граждани в страната.
Документът е изготвен от Секретариата на МВР в края на 1950 г. и е адресиран до Политбюро на ЦК на БКП. Той е редакционен вариант, тъй като върху него са правени поправки на ръка.
Строго поверителната записка разкрива механизма, който комунистическият режим е създал за определяне на режима на пътувания в чужбина, тъй като тогава свободното предвижване, право което днес имаме като членове на Европейския съюз, е забранено от тоталитарното управление на БКП.
Документът разкрива и любопитна статистика – малко над 5 100 български граждани са подали молби за издаване на паспорти за пътуване в чужбина за 1950 г.
Режимът е издал разрешения за пътувания на български граждани зад граница на 1411 лица (!), а на 205 е отказано.
За специализация са издадени разрешения на 354 души, като на един е отказано. Разрешенията за служебни пътувания са 1180, като на 6 е отказано.
Общо 185 са разрешенията за пътуване зад граница на български дипломати, а 912 са издадените разрешения за влизане на чужденци в НРБ, като на 137 души е отказано.
|
|
продължава>
|
|
|
|
|
<< Начало < Предишна 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 Следваща > Край >>
|
|
Страница 208 от 239 |