|
МВР
Убити при опит да преминат границата на НРБ: Източногерманци, поляци, унгарци и румънци ПДФ Е-мейл
Документи - МВР
Написано от Христо Христов   
Понеделник, 16 Март 2026 15:42
Сподели

alt

 

 

Известен факт е, че по време на комунистическия режим на границата са убивани хора, които са правили опити да достигнат до свободата чрез бягства.

Особено валидно за това е убийствата на чужди граждани от тогавашните страни от Източния блок, които са идвали по облекчен режим в страната като туристи, мислейки, че оттук по-лесно могат да избягат на Запад.

Няма точна статистика колко чужди граждани от съветския лагер са убити по българските граждани, но desebg.com публикува онлайн документ, който хвърля представа за броя на убитите в периода 1973-1977 г.

Той представлява таблица за броя на опитите за нарушаване на границата на НРБ от граждани от социалистически страни, считано от 1973 г. до септември 1977 г. включително, по гранични отряди, държави и прочие.

продължава>
 
Не били агенти, но ДС им плащала за прочистване от „социално чужди и идейно-политически нестабилни“ служители ПДФ Е-мейл
Документи - МВР
Написано от Христо Христов   
Четвъртък, 12 Март 2026 19:07
Сподели

 

alt

 

 

Шесто управление на Държавна сигурност за борба срещу идеологическата диверсия е използвало нещатни служители срещу заплащане, за да изпълняват задачи в Комитета за радио и телевизия и Българската академия на науките.

Това разкрива документ от архивите на ДС, който desebg.com публикува онлайн.

Той представлява строго секретна справка относно: Състоянието на работата на нещатните служители, използвани от отдел I на Шесто управление на ДС.

Документът е от 1971 г. и разкрива как е работил отделът в идеологическото управление на ДС, натоварен с наблюдението и разработването на художествената и научно-техническа интелигенция в страната.

продължава>
 
Мирчо Спасов: Няма нужда лагеристите от „Белене“ да се лекуват в София ПДФ Е-мейл
Документи - МВР
Написано от Христо Христов   
Събота, 28 Февруари 2026 08:32
Сподели

alt

 

 

В края на 50-те години на ХХ век болницата на МВР в София е поискала да бъде издадена изрична заповед за лечението на концлагеристи от концлагера „Белене“ в здравното заведение към силовото министерство, но тогавашният зам.-министър на вътрешните работи и дясна ръка на Тодор Живков – ген. Мирчо Спасов се е разпоредил, че не е необходимо лагеристите да бъдат лекувани в столицата.

Това разкрива документ от архивите на Държавна сигурност, която desebg.com публикува онлайн.

Той представлява строго секретна докладна записка относно: Лекуване на въдворени в болницата на МВР в София.

Документът е от 30 януари 1959 г. и е на началника на отделение „Въдворяване и изселване“ в МВР-ДС.

продължава>
 
„Поискали да ги освободят от ТКЗС. Разграбили инвентара и добитъка“ ПДФ Е-мейл
Документи - МВР
Написано от Христо Христов   
Петък, 27 Февруари 2026 18:38
Сподели

alt

 

 

Селските бунтове в началото на 50-те години на ХХ век в НРБ са израз срещу насилственото отнемане на земята и са придружени с отказ от новосъздадените трудовокооперативни земеделски стопанства (ТКЗС) от съветски тип, както и с обратното взимане на предадените в стопанствата животни.

Това разкриват множество документи в архивите на Държавна сигурност, един от които desebg.com публикува онлайн.

 Той представлява строго секретна справка относно: Състоянието по разграбването в някои ТКЗС в Пловдивски и Врачански окръзи.

продължава>
 
Шефът на разузнаването на КГБ: Нашата задача е да не допуснем Общият пазар да се превърне във военно-политическа сила и база на НАТО ПДФ Е-мейл
Документи - МВР
Написано от Христо Христов   
Понеделник, 23 Февруари 2026 16:41
Сподели

alt

 

 

Основната цел на КГБ е била да не допусне Европейската икономическа общност (ЕИО, Общия пазар) да се превърне в във военно-политическа сила и материална база на НАТО.

Това заявява началникът на Първо главно управление (разузнаването) на КГБ ген. Владимир Крючков през състава на Първо главно управление на ДС по време на свое гостуване в София през 1975 г.

Това разкрива документ от архивите на Държавна сигурност, който desebg.com публикува онлайн.

Той представлява строго секретни записки от изказването на др. В. Крючков.

През 1972 г. КГБ подписва първото по рода си споразумение с друга репресивна машина в лицето на българската Държавна сигурност.

За целта началника на КГБ ген. Юрий Андропов пътува до София, където полага подписа си под строго секретния документ и е приет лично от генералния секретар на Политбюро на ЦК на БКП Тодор Живков.

След подписването на това споразумение между КГБ и ДС отделните управления в тях сключват съответни перспективни планове за работа.

продължава>
 
<< Начало < Предишна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следваща > Край >>

Страница 4 от 239
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов