|
Документи -
МВР
|
|
Написано от Христо Христов
|
|
Неделя, 31 Май 2020 19:32 |
|
Сподели 
В един от най-мрачните периоди на тоталитарното управление на Българската комунистическа партия върхушката в компартията – Политбюро – е решавала кой и как да бъде осъден.
За това свидетелства препис на решение на Политбюро на ЦК на БКП от 15 февруари 1951 г., с което се „постановява” как да се подходи по следствието срещу група арестувани високопоставени членове на партията, обвинени в „трайчокостовския заговор”.
Преписът от документа е запазен в архивите на ДС, откъдето desebg.com го публикува онлайн.
По това време начело на БКП и комунистическото правителство Вълко Червенков (подписал документа), към който тоталитарната диктатура е изградила култ подобно на Сталин в СССР.
Той има богато минало на терорист в нелегалните терористични групи на компартията през 20-те години, а след това е съветски агент в Коминтерна (женен за сестрата на друг виден коминтерновец Георги Димитров).
|
|
продължава>
|
|
|
Документи -
МВР
|
|
Написано от Христо Христов
|
|
Четвъртък, 28 Май 2020 19:22 |
|
Сподели 
Репресивният апарат на БКП – Държавна сигурност – е поискал спешно да се ревизира позиция на Комитета за стопанска координация към Министерския съвет, с което в края на 1970 г. са допълнени някои решения на комунистическия кабинет, отнасящи се до мерки за подобряване на дейността на Кореком (верига от безмитни магазини, в които по време на тоталитарното управление на компартията е възможно да се пазарува с валута).
Причината за ревизията е, че с промените се създавало възможност бегълците зад граница да се възползват и да превеждат валута на своите близки в България под формата на дарение и да се закупуват имоти, жилища или автомобили от Кореком.
Това разкрива документ на МВР-ДС, който desebg.com публикува онлайн.
Той представлява писмо до министъра на вътрешните работи от началника на Секретариата на МВР-ДС.
|
|
продължава>
|
|
Документи -
МВР
|
|
Написано от Христо Христов
|
|
Понеделник, 25 Май 2020 20:03 |
|
Сподели 
Антикомунистическата радиостанция „Горянин” (1949-1962) е започвала своите всекидневни емисии с марша „Един завет” и е завършвала с химна „Шуми Марица”.
Това разкрива документ от архивите на ДС, който desebg.com публикува онлайн.
Той представлява строго секретна справка относно: Радиостанция „Горянин” от 1957 г., изпратена до ръководството на МВР-ДС.
„Един завет” и „Шуми Марица” са свързани с високо патриотичното чувство на българите до попадането на страната под съветска окупация и идването на власт на комунистическата партия през 1944 г.
„Един завет” е един от най-известните български военни маршове (по стихотворението на Иван Йончев от 1915 г. и музика на капелмайстор Георги Шагунов от 1919 г.), познат и като „Заветът на дедите ни”.
|
|
продължава>
|
|
Документи -
МВР
|
|
Написано от Христо Христов
|
|
Събота, 23 Май 2020 10:45 |
|
Сподели 
Държавна сигурност е получавала информация по агентурен път за корупцията и уговорените мачове в българския футбол, но не е давала публична гласност на тези отрицателни тенденции.
Това разкриват документи от архивите на ДС, един от които desebg.com публикува онлайн.
Той представлява строго секретно агентурно сведение относно: Нарушения в Българската футболна федерация и нейния председател Димитър Николов.
Документът е от 1984 г. на Шесто управление на ДС за борба с идеологическата диверсия, което е следяло и процесите в спорта.
В него агент на Шесто управление донася за голям читателски отзив от цялата страна в един от тогавашните вестници на статия, посветена на завършилото футболно първенство.
В редакцията са получени над 1500 читателски писма с критичен дух, писани от възрастни хора, които са следели футбола в България, като основната тема в тях е била корупцията във футбола и нагласените мачове.
|
|
продължава>
|
|
Документи -
МВР
|
|
Написано от Христо Христов
|
|
Неделя, 17 Май 2020 21:47 |
|
Сподели 
„В чужбина състезателите играят, за да им се плаща, а у нас на състезателите се плаща, за да играят”. Тази максима, направена през 60-те години от чешко-австрийския футболен треньор на „Левски” и българския национален отбор Рудолф Витлачил, е припомнена в строго секретно агентурно сведение до Държавна сигурност, описващо състоянието на българския футбол в залеза на тоталитарния комунистически режим, което desebg.com публикува онлайн.
Донесението е на агент на Второ главно управление на ДС (контраразузнаването) под псевдонима „ДОБРОМИР” и е от месец септември 1984 г.
То се отнася до „Необосновано увеличение (двойно) на премирането на националния отбол по футбол”.
|
|
продължава>
|
|
|
|
|
<< Начало < Предишна 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 Следваща > Край >>
|
|
Страница 133 от 239 |