|
Коментарно -
Коментарно
|
|
Написано от Държавна сигурност.com
|
|
Сряда, 17 Април 2013 09:22 |
|
Сподели  Разследващият журналист Христо Христов, основател и списващ независимия специализиран сайт desebg.com, получи анонимна смъртна заплаха. Материалът е пуснат в пощенската кутия на домашния му адрес.
Анонимна заплаха със смърт и разправа със семейството
Това не е единственият опит за сплашване на журналиста, но е първият, директно насочен срещу семейството му. За това, че заплахата е свързана с дейността му като журналист, посветил разследванията си на различни престъпления на комунизма и Държавна сигурност, говори фактът, че анонимната заплаха е отправена върху къс хартия от негово интервю под заглавие "Пагубно е безразличието към близкото минало" от 2011 г. за сп. „Диалог” на Даниела Горчева в Холандия, разпространяващо се и в България. Тогава интервюто е препечатано от „Медиапул”.
Доказателственият материал от анонимката, придружен с други снимки и подробности за смъртната заплаха, журналистът вече е предал в сигнала си до съответните служби в МВР. Копие от сигнала е изпратен и до министъра на вътрешните работи.
|
|
продължава>
|
|
|
Коментарно -
Коментарно
|
|
Написано от Георги Папакочев
|
|
Понеделник, 15 Април 2013 10:14 |
|
Сподели 
Сайтът desebg.com ви предлага статия на журналиста Георги Папакочев, публикувана на блога му www.papakotchev.com. Тя е написана по повод изявлението на служебния премиер Марин Райков от миналата седмица, с което определи принадлежността към ДС като „част от чалгата на прехода” в опита да омаловажи разкриването на агентурното минало на назначения от него Божан Стоянов за зам.-министър на икономиката, енергетиката и туризма. Заглавието е на сайта, оригиналното е "Потпури от българската ДС-чалга".
Естествено че служебният премиер Марин Райков е прав да твърди, че темата за ДС е част от чалгата на прехода! Нима системата на тайните тоталитарни служби в миналото и днес не е била построена на базата на „слушане” и в крайна сметка на „изпяване” на някаква информация на „когото трябва”? Нима познатите „изпълнения” на някогашната тодорживкова милиция не се бяха превърнали във истински фолклор препредаван с героичен апломб в официалния комунистически печат, литература и изкуство и мултиплициран палаво в апокрифното пространство на вицовете?
Изненадващото е, че композиторите и изпълнителите на ДС-чалгата, не са спирали да създават ченгесарските си хитове нито за миг през двете десетилетия на безкрайния български преход. Дори и днес те изненадват с все по-оригинални парчета, далеч по-завладяващи от един ГЕРБ-овския химн, какъвто безспорно е „Нашата полиция ни пази”.
Ето някои „любими” шедьоври в ДС-фолка, съчинени и изпълнени в медиите от кадрови служители и осветени агенти на комунистическите тайни служби през последните няколко години:
|
|
продължава>
|
|
Коментарно -
Коментарно
|
|
Написано от Христо Христов
|
|
Четвъртък, 11 Април 2013 23:22 |
|
Сподели 
„Само болни хора се интересуват от досиета и Държавна сигурност”. Годината е 2008 г., а думите са на тогавашния министър-председател Сергей Станишев и лидер на БСП, след като две години по-рано самата негова партия гласува закон за достъп до документите на ДС и разузнавателните служби на БНА и разкриването на техните агенти във властта и обществото.
Преди това, през 2006 г. Станишев казва нещо друго по повод решението на тройната коалиция (принудена от обществения натиск) да се приеме закон за досиетата: „Обществото има право да знае кой кой е”.
Е, след като официално българите, а и демокрациите по света разбраха, че президентът Георги Първанов е агент, а след това започна първото в историята на прехода системно огласяване на сътрудниците във властта, левицата установи, че е допуснала стратегическа грешка и не може да се скрие зад комисията по досиетата, която реши не да участва в политическата конюнктура, а да спазва закона. Станишев също го разбра.
„Темата за принадлежност към бившата Държавна сигурност е част от чалгата на прехода”. Годината е 2013 г., а думите са на настоящия служебен премиер Марин Райков. Поводът да ги каже е обявяването на един от назначените от него зам.-министри за агент на ДС в кабинета.
Учудващо, но мисленето и на Станишев, и на Райков е сходно, въпреки, че единият се води ляв политик, а другия десен. Как така двамата намират един език за една и съща толкова непривлекателна тема?
|
|
продължава>
|
|
Коментарно -
Коментарно
|
|
Написано от Христо Христов
|
|
Неделя, 07 Април 2013 11:20 |
|
Сподели  В социалните мрежи вчера (6 април 2013 г.) се появи анонимно публикувана бланка, според която лидерът на БСП и бивш премиер Сергей Станишев е регистриран като сътрудник на Второ главно управление на ДС през декември 1987 г. под псевдонима „МОСКОВЕЦА”.
Разграничаването на Станишев от връзки с ДС
Някои медии дадоха гласност на случая, а в специално изявление на интернет страницата на БСП Станишев опроверга информацията. В позицията на лидера на БСП се казва:
„По повод появилата се информация във вид на факсимиле в някой медии, че съм сътрудничил на бившата ДС, заявявам:
Ще поискам Прокуратурата да разследва кой е изготвил този фалшификат и го e пуснал в публичното пространство. Държа да припомня, че вече съм проверяван от Комисията по досиетата в качеството ми на кандидат – депутат за 41 НС, а освен това съм проверяван и като премиер за принадлежност към структурите на бившата Държавна сигурност. Очаквам Комисията по досиетата за пореден път да се изкаже по въпроса, дали съм имал принадлежност към бившата ДС. Този фалшификат е конкретен пример за черен PR насочен срещу политическия опонент и опит за манипулация на българските избиратели. Припомням, че в коментар за Досието „Буда” бившият премиер Бойко Борисов се обърна към журналистите: „Ако искам, това, което са направили, аз мога да ви го спретна на всичките”. Очевидно Борисов е имал предвид не журналистите в България”, а мен.”
По този начин Станишев индиректно обвини лидера на ГЕРБ за появата на документа, но от партията на Бойко Борисов не последва реакция.
|
|
продължава>
|
|
Коментарно -
Коментарно
|
|
Написано от Христо Христов
|
|
Сряда, 03 Април 2013 10:30 |
|
Сподели  Политическите партии трескаво редят депутатските си листи за 42-то Народно събрание. Един от въпросите, които стои пред тях е дали ще се възползват от законовата възможност да приложат „тиха лустрация” на онези кандидати за народни представители, които са свързани с комунистическите тайни служби?
„Тиха лустрация” преди регистрация на листите
Законът за досиетата разполага с процедура, по която лидерите на политическите партии могат да поискат от комисията по досиетата да извършат предварителна проверка на кандидатите за депутати за принадлежност към бившата Държавна сигурност и разузнавателните органи на БНА.
Така законът за досиетата без да съдържа лустрационни текстове създава възможност при наличието на политическа воля ръководствата на партии да не допускат в парламента лица, свързани с репресивния апарат на БКП, ако приложат предварителна проверка, която през последните години придоби публичност като „тиха лустрация”.
|
|
продължава>
|
|
|
|
|
<< Начало < Предишна 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 Следваща > Край >>
|
|
Страница 100 от 111 |