Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Сагата с дипломатите -- Образование: комунизъм |
Почетени бяха жертвите на концлагера „Слънчев бряг“ край Ловеч |
![]() |
![]() |
ПАМЕТ - Чествания |
Написано от Държавна сигурност.com |
Събота, 26 Март 2022 16:23 |
Представители на община Ловеч, заедно с кмета Корнелия Маринова, политици от десноцентристките опозиционни партии и граждани, участваха днес в традиционното шествие-поклонение в почит на жертвите в концлагера „Слънчев бряг“ край града, съобщиха от пресцентъра на общината. Мястото е печално известно и като „Лагера на смъртта“ (1959-1962), в който без съд и присъда комунистическият режим е задържал и убивал неудобните му. Тази година се навършват 60 години от закриването на лагера – април 1962 г., когато Политбюро на ЦК на БКП тихомълком го затваря, след като се разчува за убийствата извършвани там. Заедно с други официални лица, сред които лидерът на СДС Румен Христов, както и граждани, кметът Корнелия Маринова по традиция извървя пеш маршрута от центъра на града до каменната кариера на лагера, където е бил концлагерът. „COVID мерките през последните две години забавиха някои наши инициатива, но общината не се е отказала от тях“, каза преди шествието Корнелия Маринова.
По думите ѝ има идея да се създаде посетителски център с документи за лагера, изработен е подробен устройствен план за издигане на параклис, работи се и за заснимане на филм по повод 60 години от закриването на лагера. Днешното шествие се организира от Съюза на демократичните сили – Ловеч. Ораторите говориха с тревога, че има опасност обществото ни да се върне към тези отречени практики на комунизма. Лили Друмева, председател на Съюза на репресираните, каза: „Това, което се случва днес, толкова години след промените, е, че пак в обществото има страх от арести. Д-р Георги Митев, областен лидер на СДС – Ловеч, призова директорите на училища всяка година да водят по един път своите ученици тука, за да знаят с какво се е случило.
Пред множеството говори и бай Кольо Вутев от село Торос, един от оцелелите затворници. „Този лагер е живата историческа истина за комунизма, тук всяка секунда можеше да свърши твоят жизнен път, без съд и присъда“, каза той. На мястото беше отслужена и панихида от отец Кънчо Кабадийски и свещеник Мартин. Пред паметните плочи бяха поднесени венци и цветя от представители на десните политически сили, на съюза на репресираните, депутати, граждани. Най-младият участник в шествието бе шестокласникът Владимир Железов от Варна, дошъл с баща си. На високия хълм с черен кръст пък се покачи Иван Стоянов Иванов от кв. „Дръстене“ в Ловеч, който е участвал в поставянето на кръста през март 1990 г.
|