| Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
| Наследниците на сливенските горяни не забравиха своите герои: 75 години от съпротивата на Втора сливенска чета |
|
|
| ПАМЕТ - Чествания |
| Написано от Христо Христов |
| Вторник, 02 Юни 2026 16:14 |
|
Наследниците на сливенските горяни не забравиха своите герои. Днес, 2 юни 2026 г., дъщери, синове и други родственици поднесоха венци и цветя пред паметника на горяните в центъра на Сливен. Това съобщи за desebg.com Станка Георгиева, дъщеря на горянина Георги Русев. Тя припомни, че Сливенските горяни се почитат в Деня на Ботев и загиналите за свободата на България, тъй като на 1 срещу 2 юни 1951 г. Втора сливенска чета, възлизаща на 106 души и ръководена от Георги Маринов Стоянов – Търпана, влиза в тежко сражение с 13-хилядна армия от части на МВР и армия, при което загиват над 40 горяни. На тази дата вече 25 години роднините и близките на горяните от Сливенско и Ямболско се събират, за да почетат героите от горянската въоръжена съпротива срещу комунистическия режим. Скромният паметник на горяните в центъра на Сливен е поставен по инициатива и със средствата на Съюза на репресираните в града през 2001 г. Открит е от тогавашния вицепрезидент Тодор Кавалджиев, земеделец и бивш лагерист в „Белене”, политически затворник по времето на комунизма, излежал 11 години в затворите в Пазарджик и Плевен (1952-1963).
|