|

Документи

Документи

Календар

Черен календар на комунизма
Как ДС пази тайните на комунистическия режим ПДФ Е-мейл
COMDOS - Изследователска дейност
Написано от Христо Христов   
Неделя, 09 Февруари 2020 20:02

altКак Държавна сигурност е опазвала държавните тайни по времето на тоталитарното управление на БКП и какъв съветски опит е ползвала за това разкрива документалния сборник „Държавна сигурност и опазването на държавната тайна 1944-1991” на Комисията по досиетата.

Фототипното издание излиза под №49 от поредицата „Из архивите на ДС”, която Комисията издава от 2009 г. насам и е част от изследователската ѝ програма за 2018 г.

Неотдавна сборникът беше представен пред академичния състав и студенти на Висшето училище по сигурност и икономика в Пловдив.

Още с първия закон за държавната тайна (1948), приет в годините (1948) след Деветосептемврийския преврат, режимът на тоталитарната комунистическа диктатура вкарва различни санкции за умишлено или непредпазливо разгласяване на държавна тайна, широко застъпени в същата законодателна материя в СССР.

В Наказателния закон от 1951 г. следва строга и подробна регламентация на държавната тайна, престъпленията срещу нея и наказанията, предвидени за нарушаването ѝ.

Това съвпада с един от най-мрачните прояви на комунистическия режим, когато начело на компартията е Вълко Червенков и управлението е завладяно от шпиономания, както копиране на култа към личността по подобие на съветския режим към Сталин.

Документалният сборник проследява зависимостта на кръга от сведения, определени като „държавна тайна”, от партийните структури.

В началото на 70-те години проблемът с опазването на секретите на комунистическия режим засяга Министерството на външните работи, където се обмислят процедури по съхранението, опазването и предаване на дипломатическите материали и поща.

Стига се дори до идеята посланикът а предава секретните материали в куфарче на съветското посолство в съответната държава.

Архивните документи разкриват липсата на подготвени кадри в самото МВР-ДС, които да са запознати с технологията, режимът и правилата за съхранение на секретната информация.

Материалите в сборника разгледат цялата проблематика, с която ДС е натоварена по тази линия – от провеждането на официалния контрол по опазването на държавната тайна, през цензурата в средствата за масово осведомяване, до провеждането на мероприятия за бдителност на лицата с достъп до секретна информация.

В сборника са включени общо 89 документи от различни архивни фондове на МВР-ДС, а в разширения електронен вариант (DVD) – 140 документи.

Както и останалите документалния сборник на Комисията и този се разпространява безплатно, а електронното му издание може да бъде намерено на сайта на независимия държавен орган – ТУК.



 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Регистър

Регистър на сътрудниците на Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов