На 12 декември 2024 г., четвъртък, в Аудитория 1 на Нов български университет от 10.00 ч. ще бъде открита конференция „Жертвите помнят“ – 40 години от насилствената асимилация на турското малцинство от тоталитарния комунистически режим в България (декември 1984 г.).
Съорганизатори на инициативата, с която ще бъде отбелязана 40-годишнината от едно от най-масовите престъпления на БКП, са НБУ, гражданска организация „Справедливост, права и културно сътрудничество на Балканите“ и фондация „Истина и памет“.
В конференцията се участват Бивши лагеристи от лагера „Белене“ в периода 1984-1987 г., сред които Руфат Юмер, Сабри Искендер, Ахмед Ахмед, Музафер Ерканли, Мехмед Адем, Шукри Мехмед, Сейдали Алиш и др.
Те ще свидетелстват от първо лице защо са въдворени без съд и присъда в концлагера „Белене“, как са били третирани там и какво е представлявал лагера на дунавския остров Персин.
Бившите лагеристи ще разкажат за тяхната съпротива – гладните стачки на Втори обект и на секретния обект „Заставата“.
Разказът им ще продължи с освобождаването им от „Белене“, но интернирането им в други населени места, далеч от родния им край, а някои от тях и във временния лагер до затвора в Бобов дол. Те ще споделят и как те и техните семейства са били изгонени насила от България през лятото на 1989 г.
В историческия панел на конференцията ще участва и доц. Михаил Груев, историк, председател на Държавна агенция „Архиви“, съавтор на изследването „Възродителният процес“ – мюсюлманските общности и комунистическият режим (2008).
|