Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
Лагеристът Александър Наков: След смъртта на Димитров в „Богданов дол” докараха цяла сватба, защото не плакали |
ПАМЕТ - Интервю |
Написано от Христо Христов |
Сряда, 30 Септември 2015 09:50 |
Колко време изкарахте в лагери по времето на комунизма? – Една петилетка (пет години, бел. ред.) съм изкарал в лагерите. Бях млад тогава.
Първият лагер, в който сте въдворен е „Богданов дол” край Перник. Какво представляваше лагерът и какъв беше режимът? – В лагера имаше помещение като канцелария, но всъщност там беше биячницата. Първо съм минал през тази биячница, където биеха трима души – кап. Гершанов, Хаджийски – управителят и всеизвестният Петър Гогов (след това надзирател и в „Белене” и началник на лагера край Ловеч през 1959-1962 г., бел. ред.). Скъсват те от бой, а на другия ден те вика един възпитател и се държи все едно, че ти е брат: „Защо така, защо те бият? Само подпиши и ще излезеш”, казва.
– Да сътрудничиш на Държавна сигурност.
– Хората, които бяхме тях, ни вкарваха в мините – копачи.
– Закрити рудници. Вкарваха ни направо в дупката.
– Бях анархист, затова. Анархистите бяхме развили масово движение в Югозападна България. Основата на движението ни беше за всеки човек да има хляб и покрив, но имаше хора, които пречиха това да стане.
– Не, никакви присъди нямаше. Никой не те съди. Комунистите само да разберат, че си против тях и веднага те изпращат в концлагер.
– Там докарваха различни групи хора. Водят едни и им казват, че са „гробари”. „Какви гробари”, питаме? Ами на 2 юли 1949 г. почитал Георги Димитров и някои не са плакали, други се смели и хайде в лагера. Докараха дори цяла сватба – 40 души само без булката, защото тогава се веселили, вместо да плачат за Димитров.
– Да, преместиха ни там, когато бяха прибрали почти всички противници на режима.
– В „Белене” най-страшното беше гладът.
– Защото даваха много работа, а малко чорба.
С какво ви храниха там? – Там всичко се ядеше. Като започнеш от куче, котка, змии, имаше по някой таралеж, костенурки. Всичко. Стигало се е до положението, като сме на полето и някъде скочи скакалец, хващах го и хоп в устата, без да го вариш, без да го печеш. Затова нямаше нещо по-страшно от глада.
– На три месеца имахме право на един колет. Но никой не ползваше храната само за себе си. Може да е малко, но на всеки се даваше. Всичко сме споделяли помежду си. Така оцеляхме.
– Там имаше около 1500 души земеделци николапетковисти, един взвод попове – около 30 души – православни, католици, протестанти, от всичките. Бивши царски офицери, всякакви хора.
– Защото е важно да се знае истината. В тези архиви съм разкрил най-малко десетина доносници (Александър Наков е автор на книгата „Досие на обект №1218”, бел. ред.). Издадох тези документи в книга. Там, в тези архиви, фигурирам като номер – 1218, а не като човек. Написах я, защото хората трябва да знаят истината за онези времена. *В интервюто са използвани и въпроси на други участници в дискусията.
|