Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
Борислав Скочев: Концлагерът „Белене” събира историята на целия комунистически период |
ПАМЕТ - Интервю |
Написано от Христо Христов |
Понеделник, 22 Януари 2018 09:18 |
Днес, 22 януари 2018 г., от 18, 30 ч. в Гранд хотел София (конферентна зала, 2 етаж) ще се състои дългоочакваната премиера на книгата „Концлагерът „Белене” 1949-1987”. Сайтът desebg.com ви предлага интервю с нейния автор Борислав Скочев, който бе любезен да отговори на въпросите на журналиста Христо Христов. Борислав Скочев е основател на първата онлайн платформа у нас, посветена на преосмислянето на тоталитарния комунистически режим – „Декомунизация” (2002). Участник е в конференцията „Международно осъждане на комунизма” (Копривщица, 24-26 септември 2004 г.), която представи доказателства и българската гледна точка за осъждането на комунистическия режим в Източна Европа в ПАСЕ, и в Националната научна конференция с международно участие „Антитоталитарната литература: Преодоляване на тоталитарния манталитет” (София, 26-27 март 2009 г.). Автор е и на редица публикации за лагера „Белене” в различни онлайн издания.
– Нямам ясен спомен. Но със сигурност още като дете, когато у дома се казваше за някой приятел на дядо ми, че е бил в „Белене” – значи е белязан, както и нашето семейство, въпреки че дядо ми беше минал през затвор, а не през лагер.
– Нямах намерение да правя изследване специално за този концлагер. Исках да направя само кратки справки за една карта на всички лагери за сайта „Декомунизация”. Този концлагер обаче събираше в собствената си история целия комунистически период, всички преследвани обществени, политически, социални категории, цялото развитие на административната репресия, прилагана от МВР.
– Като и със създаването на сайта „Декомунизация” – да се противопоставя на лъжата и преиначаването, на стратегията на забрава на миналото.
– Вие го казвате в предходен въпрос: това е най-големият, основен лагер за политически противници на БКП по време на нейното тоталитарно управление. Макар и създаден последен от останалите концлагери, той обхваща всички периоди на комунистическия режим и съществува почти до самия му край. За разлика от военновременните лагери той функционира в един 40-годишен мирен период. За разлика от тези лагери, задачата на „Белене” не е само изолация на опасните за сигурността на режима лица, а репресията на представители на категорията, която е подложена на поредната насилствена тоталитарна промяна, пречупването на лагеристите, вербуването им, превръщането им – тяхното, на техните близки и на всички останали – в обезличени хора с рефлекс на пълно подчинение. Комунистическият режим създава „Белене” по съветски модел и се опитва да го следва много плътно, но съществуват и разлики. Въпреки че българските мащаби са многократно по-малки от съветските, едно сравнение показва, че процентът на смъртността в „Белене” в годините 1951-1953 е два пъти по-висок от този в съветските лагери. Същевременно машината на жестокостта не е така добре организирана и оставя място за човещина и солидарност между лагеристите. „Белене” е почти изключително политически концлагер, а когато има неполитически лагеристи (между 0 и 8% в годините 1949-1953), те са изолирани от политическите.
Това отличава „Белене” от съветските трудово-изправителни лагери, в които гнетът на криминалните лагеристи над политическите е допълнителен фактор на човешката деградация. Би могло да се каже, че „Белене” като място за лишаване от свобода без съд и присъда съществува дълго след закриването на лагерната система на ГУЛАГ, въпреки че съветските трудови колонии за осъдени политически противници съществуват до края на 80-те години на миналия век.
– Комунистическата власт много целенасочено използва страховитата слава на името „Белене” – от създаването му до последните дни на режима. През май 1989 г. зам.-министър Григор Шопов казва на едно съвещание на ръководството на МВР: „Белене “трябва да се пази”. Тази роля на концлагера от първия до последния ден на комунистическия режим в България демонстрира неговата непоклатима тоталитарна същност. А сравнението с останалите източноевропейски страни, според мен, показва, че българските комунисти са най-верните, безусловно най-преданите на Москва, те не жалеха българския народ и не се опитваха да направят никакъв пробив в съветското господство. Този страх трябваше да не позволи да се създаде среда, в която да се роди нещо като Унгарската революция, или Пражката пролет, или „Солидарност”.
– В общи линии тя постига главните си цели: да пречупи съпротивата на българина срещу съветизацията, да убие порива към свобода в младото следвоенно поколение, да посее страха в българското общество, да покаже, че пътят към оцеляването е примирението и покорството, да направи от българите „македонци”, а от турците – „българи”… И все пак това бяха временни, нетрайни от историческа гледна точка победи. Главната, непоправима щета, която режимът и в частност концлагерът нанесоха, е, че унищожиха онова, което ни правеше българи – религиозното чувство към земята и свещенодействието на свободния труд.
– Много съм мислил върху това, защото съпротивата срещу нравствената деградация, проявите на солидарност, протестите отличават българските комунистически концлагери както от съветските, така и от нацистките. Има доста причини за тази разлика. Една от основните е чисто политическият характер на лагерите, както и това, че са въдворявани хора от едни политически общности и земляци, а лагерният състав не е сбор от напълно непознати, говерещи различни езици хора. Другото съществено обяснение би трябвало да се търси в нравствените качества на българското общество преди войната. През 40-те и 50-те българинът влиза в концлагера, без да е преживял десетилетия на тоталитаризъм, докато съветският човек, както пише Солженицин, е засегнат от нравственото разложение още на свобода. Българинът не е преживял и войната на собствена територия, не е приел за даденост пълното обезценяване на човешкия живот (ние още не си даваме сметка колко трябва да ценим този подвиг на българското държавно управление по време на световната война).
– Например изненада ме предпазливостта, тайнствеността, с която дори в секретните документи ръководителите на Държавна сигурност пишат за инструкциите на съветските представители в МВР – „другарите съветници”, както ги наричат. Бях изненадан и от това, че намерих признание „черно на бяло” от началника на Управление „Затвори и ТВО” от есента на 1953 г., че убийствата и издевателствата в концлагера са били поощрявани от лагерните началници и оперативните работници от ДС, това е много рядко изключение от обичайните доклади.
– Аз започнах издирванията си през същата 2007 г. и затова не мога да направя пряко сравнение. По това време архивът още не беше предаден на Комисията, така че четях и в читалнята на МВР. Но действително съществуването на закона гарантираше достъпа до нужните ми документи. Прегледах десетки хиляди страници и смятам, че намерих важните за изследването ми документи, въпреки че имаше и такива, които по различни причини не успях да получа. Имам своите критични забележки и към закона, и към работата на Комисията, но винаги ще в бъда в защита на важната необходимост законът и комисията да съществуват. Освен това в последните години Комисията публикува и значителен брой документални сборници, които подпомагат работата на изследователите.
– Тези 10 години очертават една крива на западане и възвръщане на паметта. Постепенно на поклоненията на острова започнаха да идват все по-малко автобуси с хора от страната, жертвите си отиваха по естествения ред и след тях оставаше забрава. И после изведнъж отец Паоло Кортези и беленчани вдъхнаха нов живот на възпоменанията. За първи път имаше военни почести, официално държавно присъствие, през 2016 г. държавният глава, президентът Плевнелиев, почете жертвите на комунистическия концлагер. А през 2017 г. президентът Радев не го направи. Аз разчетох това като опит за изключване на Белене от системата на националните церемонии и следователно за изличаването му от колективната памет на нацията, все пак президентът Радев беше номиниран за кандидат-президент от партията, която създаде комунистическите концлагери.
Но в тези 10 години се появиха спомените на Тодор Хаджиниколов и Цветана Джерманова, полк. Андрей Андреев и Петър Семерджиев, Александър Наков и Димитър Пенчев, Бойчо Огнянов, Цанко Луканов и Тодор Шалев.... Излязоха неочаквано на бял свят уникалните рисунки на Петър Байчев, едно от малкото визуални свидетелства за лагера. Появи се и вашата с отец Паоло пътуваща изложба… Така че гробарите на паметта не смогват. Не мога да кажа, че всичко това е повлияло на работата ми, но особено в последните дни виждам, че интересът към тази история е жив, много по-голям отколкото съм си представял. Почти всеки, с когото говоря, ми казва, че има близък, който е бил в „Белене”, и усещам по-силно отговорността.
– Това е голямо постижение, най-сърдечни поздравления и възхищение на проф. Евелина Келбечева, доц. Лъчезар Стоянов, на Вас и фондацията „Истина и памет”, Методи Андреев и всички, които работиха за това! Трябва да призная, че не бях оптимист. Днес, когато влизаме в черквата, или слушаме музиката, която обичаме, или отиваме на море в Гърция, или учим в Холандия, или се обличаме, както ни харесва, или излизаме на протест срещу правителството, или научаваме новините от световните медии, забравяме, че вчера това не беше възможно и не си представяме, че утре това може да е забранено. Не са си го представяли и през 1945-1947 г., надявали са се – дори въпреки съветските окупационни войски, въпреки комунистическата власт, въпреки масовите убийства и концлагерите. Георги Марков пише в „Задочните репортажи”: „Решителната и фатална промяна у нас стана през времето на моето студентство. Когато моят випуск постъпи в Политехниката през 1947 година, ние бяхме жители на един свят. Когато завършихме образованието си през 1952 година, ние вече бяхме жители на друг свят.” Концлагерът „Белене” е бил една от главните врати към този нов свят. Може би познанието за него би ни предпазило от това отново да се озовем в света на несвободата. А може би не, но сме длъжни да опитаме.
|