Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
Нася Кралевска: Не се справихме успешно с тоталитарното минало |
![]() |
![]() |
ПАМЕТ - Интервю |
Написано от Христо Христов |
Четвъртък, 29 Септември 2022 08:02 |
Днес, 29 септември 2022 г., от 18.30 ч. в Литературен клуб „Перото“ в НДК ще бъде представена новата книга на живеещата в САЩ писателка Нася Кралевска – сборника с нейни публицистични текстове и интервюта „По кривите пътеки на българския преход (и още)“ – поглед отдалече (изд. „Рива“). Тя е автор и на книгите „Без заглавие – комунизмът в битка с демокрацията” и „България под комунизъм”. Сайтът desebg.com публикува интервю с Нася Кралевска по повод новата ѝ книга.
– Отдавна имах идея да подбера някой ден свои статии и взимани от мен или с мен интервюта в сборник, но вероятно нямаше да го направя, ако не бе настъпила проклетата пандемия. Лишена от възможността да си идвам в България и ограничена в контактите си с близки и приятели се захванах за тази задача. Беше ми много интересно да чета отново публикувани през годините мои текстове и да си припомням чрез тях отминали събития.
– Преди всичко, че трябва по-активно да участват в политическия живот на страната. Особено - младите българи.
– Така е, не се справихме успешно с тоталитарното минало. То не е достатъчно популяризирано. Има ценни книги, които го разкриват, но те излизат в малки тиражи и не намират добро разпространение. А миналото на България от времето на комунизма трябва да се знае от българите, тъй като негативните последици от него са видими и в днешни дни.
– Не бива да забравяме, че от 1989 г. насам имахме само две демократични правителства - на Филип Димитров и на Иван Костов, които управляваха общо едва пет години. Едва пет! Но въпреки това те прокараха пътя на България към НАТО и Европейския съюз. От друга страна документите доказват, че комунистическата номенклатура и Държавна сигурност още по време на червения режим са подготвили отлично прехвърлянето на държавния капитал в частен. По този начин политическата власт бе заменена с икономическа. А последната има силата да влияе успешно на политическите процеси в страната.
– Не научихме, че е нужно да опознаем същността на тоталитарния комунизъм, за да отстраним негативите в днешния ден.
– Откривам дълбока загриженост относно настоящата политическа ситуация в България и ужас у хората от заплахите на Путин да използва ядрено оръжие, за да смаже Украйна.
– За мен най-притеснителното е коалирането на демократичните проевропейски и проатлантически партии с БСП, наследничката на БКП, обявена през 2000 г. от Народното ни събрание за престъпна организация. Това притеснение идва не само от морални съображения, но и от практически. Аз не вярвам, че тази неразкаяла се и неизвинила се пред народа ни за провеждания терор партия не може да бъде верен съюзник в борбата за изграждане на правова държава и за битка с корупцията. Още повече, че така да се каже - тя е нейната майка.
– Срамувам се дълбоко от наличието на българи, които оправдават и подкрепят нахлуването на войските на путинова Русия в независима Украйна и грозните бомбардировки над градове и села. Гордея се, че срещам десетки българи, които са възмутени до дън душа от тези престъпни античовешки деяния.
|