|

Документи

Документи

Календар

Черен календар на комунизма
ІV управление
Как в Държавна сигурност решиха да създадат икономическо управление преди третия фалит на БКП ПДФ Е-мейл
СИСТЕМАТА ДС - ІV управление
Написано от Христо Христов   
Петък, 12 Август 2011 10:32
Сподели

Сайтът Държавна сигурност.com публикува стенограма на колегиума на МВР, на която се обсъжда създаването на самостоятелно икономическо управление на ДС.

През 1982 г. в рамките на Второ главно управление на ДС (контраразузнаването) е обособено икономическо управление, но четири години по-късно в МВР на дневен ред излиза извеждането му като самостоятелно управление.

Разбира се, както всички важни неща, свързани с Държавна сигурност, въпросът за създаването на самостоятелно икономическо управление е обсъждан при партийния и държавен ръководител Тодор Живков, както и е взето становището на КГБ.

Стенограмата от януари 1986 г. предшества решението на Секретариата на ЦК на БКП, с което седмица по-късно е утвърдено създаването на управлението.

Документът показва, че в МВР и Държавна сигурност не са имали точна представа за икономическото положение в НРБ. Още през 1985 г. икономическите показатели в страната се влошават. Комунистическото управление започва да покрива огромните загуби в селското стопанство и фалиралите аграрно-промишлени комплекси. Вложените милиарди в изграждането на тежко машиностроене (три нови заводи в Хасково, Русе и Радомир) в периода 1975-1985 г. не оправдават очакванията на Живковото управление за постигане на бърз икономически успех. .

продължава>
 
<< Начало < Предишна 1 2 Следваща > Край >>

Страница 2 от 2
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Регистър

Регистър на сътрудниците на Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов