|
СИСТЕМАТА ДС -
ІV управление
|
|
Написано от Христо Христов
|
|
Петък, 12 Август 2011 10:32 |
|
Сподели Сайтът Държавна сигурност.com публикува стенограма на колегиума на МВР, на която се обсъжда създаването на самостоятелно икономическо управление на ДС.
През 1982 г. в рамките на Второ главно управление на ДС (контраразузнаването) е обособено икономическо управление, но четири години по-късно в МВР на дневен ред излиза извеждането му като самостоятелно управление.
Разбира се, както всички важни неща, свързани с Държавна сигурност, въпросът за създаването на самостоятелно икономическо управление е обсъждан при партийния и държавен ръководител Тодор Живков, както и е взето становището на КГБ.
Стенограмата от януари 1986 г. предшества решението на Секретариата на ЦК на БКП, с което седмица по-късно е утвърдено създаването на управлението.
Документът показва, че в МВР и Държавна сигурност не са имали точна представа за икономическото положение в НРБ. Още през 1985 г. икономическите показатели в страната се влошават. Комунистическото управление започва да покрива огромните загуби в селското стопанство и фалиралите аграрно-промишлени комплекси. Вложените милиарди в изграждането на тежко машиностроене (три нови заводи в Хасково, Русе и Радомир) в периода 1975-1985 г. не оправдават очакванията на Живковото управление за постигане на бърз икономически успех.
. |
|
продължава>
|