|

Документи

Документи

Календар

Черен календар на комунизма
Свещеници, преследвани заради вярята от атеистичната власт на БКП ПДФ Е-мейл
ПАМЕТ - Книги
Написано от Христо Христов   
Неделя, 26 Юни 2016 11:05

alt
Тази неделя в електронната библиотека на desebg.com представям том 5 от поредицата „Български свещеномъченици и изповедници за вярата от най-ново време” на Валентина Друмева.

От 2007 г. игуменията на Калоферския девически манастир „Св. Въведение Богородично” събира сведения, биографии и доказателства за репресиите, на които са били подложени православни духовници от установения след 9 септември 1944 г. т. нар. атеистичен режим при тоталитарното управление на БКП.

Том 5 съдържа информациите за общо 27 свещенослужители (26 мъже и 1 жена), които са станали обект на различни видове репресия – арести, преследвания, съдебни разправи, уволнения и др.

Те са от различни краища на България – София, Враца, Пловдивско, Хасковско, Ловешко, Старозагорско и др.

В преобладаваща част преследваните са обикновени свещеници и монаси, но сред жертвите на тоталитарната диктатура са и архимандрити и митрополити. Специално в този том е разказано за преследването на Знеполския митрополит Йосиф I Нюйоркски (Йосиф Стария) и за Ловчанския митрополит Григорий (1972-2000).

Митрополит Йосиф I Нюйоркски е един от православните духовници, осъдени от „народния съд” през 1945 г. за участието им в международната комисия на Червения кръст за изследване на масовите гробове край Катин и Виница, в които през 1943 г. са открити труповете на 22 000 полски офицери и интелектуалци. Комисията заключава, че масовия разстрел е извършен през 1940 г., когато територията е завладява от войските на СССР.

След разпада на СССР Русия при Елцин официално потвърждава, че масовите избивания на поляци край Катин и Виница са извършени от НКВД по заповед на Сталин.

По времето на Втората световна война и след нейния край обаче Съветският съюз отрича чудовищното престъпление, а в България през 1945 г. специален състав на „народния съд” съди българските представители в Международната комисия за Катин.

Йосиф, който през 1945 г. е архимандрит, е признат за виновен по обвинението, че „със слово, печат и действия е допринесъл за въвличането на България в Световната война”.

Осъден е на 1 година строг тъмничен затвор и глоба с 50 000 лв. и конфискация на целия му имот.

Ловчанският митрополит Григорий е съден и вкаран в Старозагорския затвор през 1949 г., където лежи до 1953 г.

Григорий поема цялата вина след обвинения на комунистическата власт, насочена срещу Старозагорския митрополит Климент за извършването на „незаконни дела” в свещоливницата поради липсата на друг претекст. Всъщност ставало въпрос за изкупуване на парафин от частен търговец.

По това време Григорий е архимандрит, протосингел на Старозагорската митрополия. След затвора е интерниран в Мъглижкия манастир за срок от 1 година.

Въпреки репресията Григорий продължава своето духовно развитие и през 1972 г. е избран за Ловчански митрополит.

В книгата са включени подробности за преследването на монахиня Анастасия (на една от снимките на корицата), игумения на Девическия манастир „Свети Георги Победоносец” край село Белащица, Пловдивско.

Тя става жертва на самозабравилия се председател на местното ТКЗС Георги Запрянов – Шмайзера, наричан така заради факта, че постоянно ходел въоръжен, за да насажда страх. След това става партиен секретар и накрая кмет на селото в продължение на 20 години, като през всичкото време тормози монахинята с постоянни арести, довели я до стресово състояние, както и с принудителна работа в ТКЗС и опити да обезлюди манастира.

В своя предговор към том 5 от поредицата си игумения Валентина Друмева посочва, че неверието на атеистичния режим може да се сравни само с мрака.

„Затова у нас стана много печално, когато безбожието се узакони с държавна власт. Тогава атеистите, безпомощно слаби да обосноват логически неверието си, вдигнаха оръжие да преследват и дори да убиват хората със здрави духовни души”, пише още игумения Друмева.

„Наш дълг е, без да политизираме случаите, да изведем от забрава подвига на свещенослужителя, който е умрял за Христа, или е страдал, изповядвайки вярата си”, заключава тя.

Издаването и на този том е подкрепено благородно от българския манастир „Св. Георги Зограф” в Света гора.

Вижте повече за първите 4 тома от поредицата в секцията „ПАМЕТ”, рубрика „Книги” на сайта.

 

Игумения Валентина Друмева „Български подвижници на благочестието и свещеници, пострадали за Христа в най-ново време”, том 5, издава Славянобългарски манастир „Св. Вмчк Георги Зограф”, Света гора, Атон, 2008 г., 267 страници.

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Регистър

Регистър на сътрудниците на Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов