|

Документи

Документи

Календар

Черен календар на комунизма
Нася Кралевска: Белезите на комунизма се чувстват и днес ПДФ Е-мейл
ПАМЕТ - Книги
Написано от Държавна сигурност.com   
Петък, 12 Октомври 2018 07:56

alt
„Белезите на комунизма се чувстват и днес и един от тези белези е незнанието за най-близката ни история. Това е една от причините, които ме мотивират да пиша за тоталитарния комунистически режим”.

Това заяви Нася Кралевска, автор на книгата „България под комунизъм”, при представянето на книгата си в гр. Казанлък в четвъртък.

Литературно-художествения музей „Чудомир” в града на розите събра в четвъртък вечер (11 октомври 2018 г.) граждани от Казанлък и околните населени места, които се срещнаха с Нася Кралевска.

Българската журналистка, която от години живее в САЩ, разказа, че нейното поколение родено малко след 1944 г., както и всички останали до 1990 г. са били принудени да учат напълно фалшива история, пълна с лъжи и лъжегерои, удобна на Българската комунистическа партия.

По думите ѝ много хора в България няма необходимите познания за случилото се в периода 1944-1989 г.

Кралевска разказа някои от истинските герои в своята книга – жертви на комунистическия режим, които са били убити още в първите дни след 9 септември 1944 г. без съд и присъда, а в последствие са били осъдени от т. нар. народен съд.

„Един от тези хора е журналистът Данаил Крапчев, собственик и главен редактор на в „Зора”, посочи тя, подчертавайки, че подобна „съдебна” практика за осъждане на убити хора няма аналог в света.

„Такива „присъди” като тази на Крапчев, издадени след неговата смърт, обаче са били необходими на комунистическия режим, за да се конфискуват имуществата на жертвите и да може техните семействата да бъдат обречени на мизерия”, добави авторката.

„Книги като „България под комунизъм” на Нася Кралевска са част от интелектуалната декомунизация в страната”. Това заяви журналистът Христо Христов при представянето на второто, допълнено издание на книгата в гр. Казанлък.

Той посочи, че в България не е проведена истинска декомунизация с въздаване на правосъдие на лицата, свързани с престъпления при комунизма, с липсата на лустрация в началото на прехода и навременно отваряне на досиетата на Държавна сигурност.

По думите му обаче с подобни книги не се позволява истината за комунистическия режим да подменяна, каквито опити се правят от бившите комунисти и техните клакьори в медиите и в системата за висшето образование.

Христов отбеляза, че едва в началото на тази година Министерството на образованието и науката е приело нова учебна програма за адекватно изучаване на комунистическия режим в час по история на средното училище.

Нася Кралевска отговори на множество въпроси, зададени ѝ от публиката, а актьорът Руси Чанев представи избрани текстове от книгата „България под комунизъм”.

Казанлък е шестото населено място след София, Пловдив, Кърджали, Благоевград и Радомир, където изследването, посветено на съветизацията и комунизацията на България след 9 септември, ще гостува.  Представянето на книгата в страната е организирано от фондация „Истина и памет”.

Днес, 12 октомври 2018 г., петък, от 18.30 ч. турът ще завърши с представянето на изследването в Арт галерията на радио Варна в морския град заедно с пътуващата изложба "Свидетели: Памет за концлагера "Белене".

 

alt

 

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Регистър

Регистър на сътрудниците на Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов