|

Документи

Документи

Календар

Черен календар на комунизма
Крум Благов: Първият милион ПДФ Е-мейл
ПАМЕТ - Книги
Написано от Христо Христов   
Неделя, 29 Януари 2012 18:42

Тази неделя ви представям книгата на колегата Крум Благов – „Първият милион”. Тя е на пазара от края на 2011 г. и вече предизвика засилен интерес на читателите.

 

До броени дни комисията по досиетата ще обяви първата част от агентите на бившата Държавна сигурност сред кредитните милионери – без съмнение още една линията, която ще освети задкулисното влияние на силовите структури на комунистическата партия в икономиката след 10 ноември 1989 г.

Не знам дали Крум Благов е планирал излизането на книгата си, но какво по-добро четиво от това за първия милион преди да разберем кой кой е сред кредитните милионери.

Но и да не беше това съвпадение книгата е ценна поради няколко факта. На първо място интерес предизвикват имената, които в центъра на повествованието. Нека ги изброя: Валентин Моллов, Васил Божков, Георги Гергов, Димитър Барбуков, Добромир Гущеров, Иво Недялков, Илия Павлов, Николай Банев, Славчо Христов, Христо Ковачки.

Някои от тях респектират най-вече с влиянието си и в момента, така че се иска известен кураж да потърсиш интервю от подобни бизнесмени, темата на което да е произхода на началните капитали.

Не е необходимо да ви уверявам, че това е последното нещо, което искат да бъдат питани онези, които мнозина днес определят като българските олигарси.  „Първият милион – няма човек, който да обясни как го е спечелил”, е откровението на един от героите на книгата Георги Гергов, което е достатъчно показателно за българската действителност.

Второ, мисля, че българите много бързо забравят онова, което е било малко преди 10 ноември 1989 г.и първите седем години, на онова, което днес приемаме за демокрация. От тази гледна точка книга е много полезно четиво за лекуване на общата обществена амнезия към този период. А той са важен най-малко, за да не бъдем манипулирани.

.

Крум Благов се опитва да ни доближи до истината за забогатяването на една група хора, чието финансово състояние е обвито в митологията на прехода и до днес. Въпреки че още в началото авторът посочва, че „целта на тази книга е да потърси истината за митичните куфарчета с пари, които според мнозина са се раздавали на избрани лица след 10 ноември 1989 г.”, читателят много бързо ще открие, че доказателствата за това са твърде оскъдни.

Доказват го и кратките, но съдържателни биографии на героите в книгата – една част от бързо забогателите в България лица, които по различни пътища са станали публично известни. Никой от тях не е започнал с куфарчета готови пари. Това, разбира се, не премахва съмненията за произхода на началните капитали на бизнеса на хората, които Крум Благов описва.

Изброените по-горе имена обаче не са единствените за които става дума в книгата. Тя има три основни разклонения, отвеждащи до три банки кадри. Това са комсомолът, Държавна сигурност и новият политически елит. Тънки нишки, които обединяват разноликите профили на иначе стремително проходилите в бизнеса в началото на прехода герои на книгата. Синтезираният разказ на тях те кара бързо да прелистваш страница след страница.

Авторът добросъвестно се е постарал да свърже тези нишки, чрез които ние като читатели да затвърдим някои предположения или да отхвърли утвърдени с времето слухове, като например дейността на Илия Павлов и протекциите, ползвани от него още преди 10 ноември 1989 г.
Аз лично за пореден път се убедих, колко е тъжно, когато държавата я няма, от което една група хора са се възползвали по най-добри начин за собствения си просперитет. Кръговете, за които говори Доган, изглежда съществуват от преди „голямата” промяна. Просто центровете им и участниците в тях се менят периодично.

Книгата е написана с лекота и не тежи. Единственият недостатък, според мен, е начинът на цитиране на някои документални факти. Книгите, в които тези факти се съдържат, са коректно посочени от автора в използваните източници, но не и в общото повествование. Със сигурност обаче това не омаловажава усилието на Крум Благов да дръзне да повдигне завесата за истината около началния старт в бизнеса на едни от най-коментираните хора.


Крум Благов, „Първият милион”, изд. „Репортер”, С., 2011 г., 160 страници.

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Регистър

Регистър на сътрудниците на Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов