Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
Кремъл и Лубянка: Симбиозата между власт и насилие |
![]() |
![]() |
ПАМЕТ - Книги |
Написано от Христо Христов |
Неделя, 30 Септември 2012 19:12 |
Изразът идва от местонахождението на централната сграда на КГБ в миналото, а днес ФСБ – площада „Лубянка” в Москва. Павел Судоплатов е един от малкото щастливци, оцелели при всички чистки преди и след Втората световна война в съветската Държавна сигурност, който през 1996 г. издаде една уникална книга, която представям в електронната библиотека на desebg.com – „Кремъл и Лубянка”, спецоперации 1930-1950 г.
Специални операции Роденият през 1907 г. Павел Судоплатов става известен като един от съветски високопоставени служител на органите за разузнаването по времето на Сталин. Ръководител е на службата за разузнавателно-диверсионни операции от края на 30-те до началото на 50-те години в НКВД. Лично ликвидира лидера на украинските националисти Евгений Коновалец в Ротердам (1938). Атентатът срещу него е извършен с помощта на кутия с бонбони, която младият Судоплатов подарява на жертвата, но в която вместо бонбони е поставен взрив. Судоплатов е човекът, който планира убийството на Лев Троцки в Мексико. След като Германия напада СССР, е назначен за директор на Управлението за специални операции, отговарящо за разузнаването срещу Третия райх и съюзниците му, преименувано във Второ управление на НКВД, като Судоплатов докладва лично на комисаря на НКВД Лаврентий Берия. Повишен е в комисар на Държавна сигурност ІІІ степен, което е равносилно на ген.-лейт. от Червената армия. Началник е на разузнаването в създадения от Сталин Комитет за атомна бомба (1942). Назначен е в Народный коммисариат государственной безопасности (НКГБ) за ръководител на отдел “С”, отговарящ за всички операции, свързани с атомния шпионаж на ГРУ и НКГБ. След войната продължава да работи като висш разузнавач лично със Сталин и Берия. След смъртта на Сталин и ареста на Берия, Судоплатов е задържан (авг. 1953), осъден на 15 години затвор (1958), освободен (1968), реабилитиран (1992). .
В книгата има интересни подробности, свързани с България. За първи път полкова високопоставен служител от съветската Държавна сигурност отбелязва по какъв начин е действал Георги Димитров след завръщането в България от Москва: „Когато Димитров се върна в България, той позволи на царицата и нейния син, наследник на престола, да напуснат страната и да изнесат семейните си ценности. Като знаеше, че монархическите кръгове в емиграция са сериозна заплаха, Димитров реши да унищожи цялата политическа опозиция вътре в страната. Основните фигури от бившия парламент и царското правителство на България бяха подложени на репресии и ликвидирани. В резултат на тази акция Димитров стана единственият комунистически ръководител в Източна Европа, който нямаше сред емиграцията организирана опозиция, реално претендираща за власт.” След Калугин Судоплатов е вторият висш офицер от съветските специални служби, който хвърля светлина върху най-изтънчените методи, използвани от Кремъл за разправа с противниците на режима. Става въпрос за специалната лаборатория на Лубянка, в която са подготвяни екзотични отрови, с които още Ленин, а след него и Сталин и наследниците му използват при ликвидирането на определени личности.
„На „Варсонофиевска улица”, зад затвора на „Любянка” имаше пряко подчинена на министъра и комендантството токсикологична лаборатория и специални килии към нея. Токсикологичната лаборатория в официалните документи се наричаше „Лаборатория Х”. Началникът й, подполковникът от медицинската служба проф. Майрановски, е изследвал влиянието на смъртоносните газове и отрови върху злокачествените тумори. През 1937 г. изследователската група на професора от Института по биохимия, ръководен от академик Бах, е предадена на НКВД на пряко подчинение на началника на специалния отдел по оперативна техника към комендантството на НКВД-МГБ.” Токсикологичната лаборатория е създадена през 1921 г., когато председател на Совнаркома е Ленин, и се нарича “Специален кабинет”. Първият началник на лабораторията през 30-те години е проф. Казаков, разстрелян през 1938 г., а след него е назначен проф. Майрановски. „Проверките по времето на Сталин и при Хрушчов през 1960 г. установяват, че проф. Майрановски и сътрудниците му са привличани за изпълнение на смъртни присъди и ликвидирането на неугодни лица с правителствени решения през 1937-1947 и през 1950 г., като за целта са използвани отрови... Зная, че подобни акции са провеждани от нашето разузнаване в чужбина и през 60-те, и през 70-те години”, посочва Судоплатов. Практиката на ликвидиране на политически противници е нормативно подплатена. "Тя се регламентираше от специално разрешение не на партийните органи, а на правителството и се оформяше в специални заповеди по линия на държавната сигурност и военното разузнаване. В правилника за задачите на службата за разузнавателно-диверсионни операции, които подлежаха на безпрекословно изпълнение, направо беше записано, че „службата осъществява наблюдение и насочва агентурата към отделни лица, извършващи вражески действия, пресичането на които в необходимите случаи и по специално разрешение на правителството може да се извършва със специални методи като компрометиране, секретно отвличане, физическо въздействие или отстраняване”, свидетелства Судоплатов. С отрова от същата лаборатория през 1978 г. подпомага българската ДС по молба на Тодор Живков за ликвидирането на критика на комунистическата система Георги Марков в Лондон.
Судоплатов разкрива и един също малко известен факт от политиката на Сталин спрямо България след окупацията й през септември 1944 г. Този факт се отнася до използването на български уран за извършването на първия съветски ядрен опит.
След използването на ядрената бомба от САЩ над Хирошима и Нагазаки Сталин се разпорежда съветската програма да се ускори, за да догони стратегическото преимущество, което САЩ са получили. В американските планове влиза използването на урановите находища в Белгийско Конго, Австралия и на остров Мадагаскар. Английските и американски служби проявяват интерес и към разработването на урановите находища в Судетските планини в Чехословакия и след войната се водят англо-чешки преговори за експлоатацията им. В СССР едва в края на войната са предприети първите стъпки за геоложки проучвания. На Москва спешно й са необходими алтернативни източници на уран, до които има пряк достъп. Такъв ценен източник се оказва България. „През 1945 г. получихме информация и бяха заловени германски документи за находища на висококачествен уран в района на Бухово в България. Обърнахме се към Георги Димитров, който по онова време вече оглавяваше българското правителство и българските власти ни оказаха съдействие при разработването на урановите находища. Беше създадено съветско-българско предприятие”, посочва Павел Судоплатов, който е ръководител на самостоятелния отдел “С” в НКВД, натоварен със събирането и координирането на разузнавателни данни по ядрения проблем. В подписаното от Сталин строго секретно от особена важност постановление на Държавния комитет по отбрана №7408 от 27 януари 1945, се нарежда: „Да се организира в България проучване и добив на уранови руди в урановото находище Готен и района около него, а също геоложки проучвания и други известни или новооткрити находища на уранови руди и минерали. Пряк свидетел на секретната съветска операция Судоплатов разказва: „Урановата руда от Бухово беше използвана при пускането на първия атомен реактор. Рудата в Судетските планини в Чехословакия се оказа по-некачествена. Добивът на уран се пазеше в тайна от американците и англичаните. На доставките на българския уран поради по-високото му качество се отделяше изключително внимание. Димитров лично следеше разработването на находищата. Изпратихме в България над триста минни инженери, които спешно демобилизирахме от армията. Районът на Бухово се охраняваше от вътрешните войски на НКВД. От Бухово получавахме около тон и половина уранова руда седмично.” От тези разкрития става ясно, че след окупацията на 8 септември 1944 г. Кремъл изцежда от България на безценица не само розовото масло, тютюните и храните, но взима и българския уран.
|