| Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
| Отец Паоло Кортези: На „Белене“ виждаме безразличие, много забрава, и срам но и сълзите и кръвта на хиляди невинни братя и сестри |
|
|
| ПАМЕТ - Лагерът "Белене" - памет |
| Написано от Отец Паоло Кортези |
| Петък, 13 Юни 2025 10:44 |
|
Сайтът desebg.com публикува словото и молитвата на католическия свещеник отец Паоло Кортези, ректор на светилището на Евгений Босилков и енорист на църквите „Рождение на Блажена Дева Мария“ и „Свети Антон Падуански“ в гр. Белене, произнесени по време на тазгодишното поклонение в памет на жертвите на тоталитарния комунистически режим в концлагера „Белене“. То се състоя на 31 май 2025 г. на бившия Втори обект на концлагера на остров Персин. Отец Кортези бе част от духовниците, представящи различните вероизповедания в България и представи Католическата църква във възпоменателното събитие. Паоло Кортези има особени заслуги за засилване на интереса към бившия концлагер на остров Персин и превръщането му в място на памет. В периода 2014-2016 г. включително той бе организатор на годишното поклонение в „Белене“.
Когато погледнем една чаша, обикновено всички, включително и аз, веднага виждаме, че тя е наполовина празна. Тук не виждаме държавата, не виждаме църквите и религиите, не виждаме целия български народ, не виждаме музей, посветен на невинните жертви…. Виждаме толкова много безразличие, толкова много забрава, толкова много страх и срам. И ако продължаваме да гледаме чашата наполовина празна, в нас влизат и излизат горчивина, оплакване, разочарование. Но. Но в тази чаша има нещо. И аз ви каня да погледнете на чашата като на наполовина пълна. Какво има в нея? Какво виждаме? Ако сведем очи, ще видим преди всичко едно място, една земя, напоена със сълзите и кръвта на хиляди невинни братя и сестри. Виждаме лицата, имената, историите на тези братя, които страдаха в тази българска Голгота. Ако вдигнем очи, виждаме до себе си братя и сестри, които не забравят, които са тук, за да помнят, да почетат, да поднесат своята обич към тези невинни жертви. А ако вдигнем очи към небето, виждаме, че Бог гледа и благославя това място, и всички нас, и всички онези, които пострадаха тук, и техните семейства. И всичко това, което виждаме, ни утешава, лекува раните ни, поражда мир в сърцата ни и между нас, дава ни надежда. Надежда, че невинните жертви винаги ще бъдат помнени, защото има някой, който ги обича и не ги изоставя. Надеждата, че след толкова много несправедливост и страдание Бог ще възстанови живота и пълната радост за всички. Надеждата, че любовта побеждава омразата и че големите води на насилието и несправедливостта никога, никога няма да могат да угасят огъня на любовта.
Св. В името на Отца и Сина, и Свети Дух. Вс. Амин. Св. Богът на надеждата, който ни изпълва с мир и радост във вярата, чрез силата на Светия Дух, да бъде с всички вас. Вс. И със твоя дух. Св. Братя и сестри, в този ден на преклонение пред страдалците и пред мъчениците, да признаем слабостите и греховете си и да помолим Господ да пречисти сърцата, умовете и душите ни. Четец: От омразата, която ни заслепява и ни кара да виждаме в лицето на ближния враг, който да унищожим. Вс. Освободи ни, Господи. Четец: От злобата, която понякога обзема сърцата ни и ни подтиква към разрушения. Вс. Освободи ни, Господи. Четец: От високомерието и убеждението, че сме най-добрите и най-справедливите, което ни подтиква да подценяваме другите. Вс. Освободи ни, Господи. Четец: От желанието на властваме и подчиняваме останалите на собствените си идеи и в услуга на самите нас. Вс. Освободи ни, Господи. Четец: От войните, от всяка форма на авторитарен режим и насилие. Вс. Освободи ни, Господи. Вс. Освободи ни, Господи, от всяко зло и ни помогни да живеем като свободни хора, в мир и взаимно уважение. Помогни ни да построим бъдещето с общи усилия, бдителни, за да не повтаряме грешките от миналото. Помогни ни да превърнем тази земя в подобна на Твоето Царство, където властват любовта и милостта, където „големите” са в услуга на „малките”, където богатите, споделят с бедните, където силните даряват живота си за слабите. Св.: Да отправим към Бога нашите молитви. Четец: Господи, събрали сме се тук в Белене, на това място, на което страдаха хиляди невинни. Изсуши сълзите им, Боже, дари на всеки от тях, на техните семейства и приятели, своята утеха. Да се помолим. Вс.: Милостиви Боже, послушай ни. Четец: Когато е налице жертва, има и палач. И той, Господи, е твой син. Да се помолим и за всички онези, които вдигнаха ръка срещу собствените си братя, заслепени от идеологии и жажда за власт. Нека Твоята справедливост, Боже, да докосне закостенелите сърца на тези хора, за да ги обнови, за да се покаят. Вс.: Милостиви Боже, послушай ни. Четец: Поверяваме ти, Господи, нашите деца и млади хора. Помогни ни, за да ги възпитаваме в духа на истинската свобода и зачитането на човешкото достойнство, което ще ги направи способни да изградят гражданско общество, чиито идеали почиват на мирното съжителство и взаимното уважение. Да се помолим. Вс.: Милостиви Боже, послушай ни. Четец: Години наред Белене е било място на страданието и злото. Вс.: Милостиви Боже, утешителю, послушай ни.
Да се помолим Отче, милостив и щедър, ти чуваш винаги зова на бедните и невинните. Приеми в твоето Царство на справедливостта и мира невинните жертви, които по подобие на Христос страдаха тук в Белене, и на стотици други подобни места в България и по целия свят. |