|
Сподели 
В изложбата си на Втори обект на бившия концлагер „Белене“ на остров Персин фондация „Софийска платформа“ не само е направила втори „възродителен процес“ на лагеристите турци, въдворени там за съпротива срещу насилствената асимилация, не само е зачеркнала всички етноси, чиито представители са преминали през лагера след създаването му през 1949 г., но е задраскала и чуждите граждани, които са били изолирани в него без съд и присъда.
Вчера desebg.com публикува текст, посветен на етническите групи, които „Софийска платформа“ е заличила в своята изложба, а днес сайтът хвърля светлина върху представителите на различни националности, които са били въдворени в най-големия концлагер за политически противници на БКП.
Тази седмица гражданската организация „Справедливост, права и културно сътрудничество на Балканите“, обединяваща лагеристите в „Белене“ в периода 1984-1987 г. и техните семейства, разпространи до медиите протест срещу изложбата на фондация „Софийска платформа“ на бившия концлагер, защото в нея е посочено, че през лагера са преминали „над 15 000 българи“, като по този начин е нарушила конституционното им право на етническо самоопределение и манипулативно е представила исторически факти, свързани с жертвите на „Белене“
Фондация „Софийска платформа“ твърди, че се занимава с гражданско образование и разказва истории за концлагера „Белене“ по проекти, финансирани от фондация „Америка за България“.
|