Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
„Подводницата” - зловещият затвор на ЩАЗИ |
![]() |
![]() |
ПАМЕТ - Мемориали |
Написано от Христо Христов |
Събота, 05 Март 2011 11:38 |
Така се озовахме в Gedenkstatte Berlin-Hohenschonhausen (http://www.stiftung-hsh.de/) – тайният затвор на източно германското министерство на Държавната сигурност, известно повече като ЩАЗИ (Ministerium für Staatssicherheit). До падането на Берлинската стена това е било едно от най-секретните места в Източен Берлин по време на комунизма. Днес затворът е превърнал в мемориал, съхраняващ паметта за страховитата Държавна сигурност на ГДР. Годишно той се посещава от над 300 000 души, включително от много млади хора – ученици и студенти и е пример за това по какъв начин подобни места могат да бъдат организирани като мемориали. Държавна сигурност.com ви представя репортаж , видео и фотогалерия от тайния затвор на ЩАЗИ в Берлин. .
ВИДЕО: Тайният затвор на ЩАЗИ отвътре
Десетилетия наред едно място в Източен Берлин крие зад дебели и високи стени строго охранявана тайна – системата и методите, по които ЩАЗИ се разправя с германците и чужденците, които попадат в ръцете й. Затворът за водене на предварително следствие на източногерманската тайна полиция е толкова секретно, че то остава да липсва от топографските карти чак до 1994 г., пет години след падането на Берлинската стена и срутването на комунизма в Централна и Източна Европа. Секретният затвор крие много тайни на ЩАЗИ – тук намират края си стотици германци, пречупени са хиляди човешки съдби, смачкано е човешкото достойнство на всеки арестант.
„Подводницата”
„Освен че са подгизвали във вода, арестуваните са били набутвани в тесните килии по 12 души, така че да не могат да се отпуснат и да стоят през повечето време изправени. За тоалетна са служили кофа или тенджера”, разказва Юрген Брайтбарт, гид в затвора. Жените са били изнасилвани от съветските войници. Тифът и туберкулозата са били постоянни спътници на хората имали нещастието да попаднат в това зловещо място. Между 3000 и 4000 души намират смъртта си в затвора през 40-те и началото на 50-те години. Когато след обединението на Германия започват разкопки в района са открити масови гробове в кратери от бомби от Втората световна война.
В ръцете на ЩАЗИ
Арестуваните пък изобщо не са знаели къде ги откарват, тъй като или са били превозвани в закрити коли или не им е позволявано да гледат. „Постепенно затворът се превръща в т. нар. предварителен арест – място, където „враговете” на комунистическата партия в ГДР са били затваряни, и където са изтръгвани показанията и са се провеждали съответните следствени действия”, обяснява Юрген Брайтбарт. Самият той е лежал в затвора в продължение на 6 месеца през 80-те години. Брайтбарт е типичен пример за това как е могло да се озовеш не само в полезрението на ЩАЗИ, но и да се превърнеш във „враг”. „Бях хипи и имах чичо в Западна Германия, който ми изпращаше дънки и други западни дрехи, плочи със западна музика. Слушах любимите Pink Floud. Бях обвинен в западно влияние”, спомня си той.
„Арестуваме само виновните и ще го докажем”
След падането на Берлинската стена бившият арестант Брайтбарт научил от педантично воденото му досие, че първият разпит, който му е бил проведен в затвора, е продължил 27 часа. Използвани са и други методи – облъчване с рентгенови апарати и поставяне под съд, от който върху главата се стичат капки. Арестантите са получавали номера и обръщането към тях е било по номера, а не по име. Контакти с останали арестанти са били невъзможни. Разрешавало се е да се седне само по време на храна. Самата храна е била с ниско качество – супа-вода и 400 грама хляб. През 80-те години се е разрешавало и кратки разходки на чист въздух. За целта са използвани отделни открити килии във външния двор, в които арестантите са били местени. Над тях е бдяла охрана, въоръжена с „Калашников”. Поради спецификата на откритите килии арестантите им дават прозвището „клетки на тигрите”. Разходните са траели 15-20 минути един или два пъти седмично.
Затвор , превърнат в национален мемориал
За гидове ръководството на националния паметник е привлякло някои бивши арестанти като Юрген Брайтбарт, защото с личните си впечатления и разказ те допринасят изключително умело да усети автентичната атмосфера, царяща в затвора преди 1989 г. „Посещенията се увеличават с 15-20 процента всяка година. За 2009 г. посетителите бяха 314 000 души”, споделя Андре Кукиш, пресаташе на националния паметник. 48-50 процента от тях са ученици. „Характерно е, че по-младите посетители не знаят много за ГДР. За час и половина тук обаче те емоционално се докосват до онази система и започват да разбират за какво е била предназначена тя”, допълва Кукиш. Обиколката започва с прожекцията на документален филм за изграждането и падането на Берлинската стена, и дейността на ЩАЗИ. Следва обиколка през тесните и мрачни подземия на „Подводницата”, а след това и през килиите в затвора, изграден през 60-те години. При обиколката човек може да разгледа бус, с който са били прекарвани арестантите, да види следи от нокти на затворници, поставени в специален гумен изолатор или да престъпи прага на килия от 80-те години. Както и да влезе в стаите за следователи или помещенията за обискиране на арестантите. Преди обиколката да завърши и да отведе групата в една от „клетките на тигрите” Брайтбарт се спира в стая с висящи от стената тапети, напомняща за соца и с маси, ползвани от офицерите на ЩАЗИ. Отговаря спокойно на въпроси, които от групата му задават. Един русокос тийнейджър, наивно го пита: „А Хонекер (Ерих Хонекер, генерален секретар на Германската единна социалистическа партия в периода 1971-1989 г., б. а.) знаел ли е за затвора?” Юрген Брайтбарт отговаря риторично: „А Хитлер и Сталин знаели ли са за тяхното време? Знаели са. И Хонекер е знаел, разбира се.”
Репортажът е осъществен с любезното съдействие на преводача Николай Стойков.
ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ ТАЙНИЯ ЗАТВОР НА ЩАЗИ
Фотограф: Христо Христов. |