Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
Лъвът от Войнишкия пантеон се завърна |
ПАМЕТ - Мемориали |
Написано от Христо Христов |
Неделя, 05 Ноември 2017 12:09 |
На връх Архангелова задушница в събота (4 ноември 2017 г.), когато се почита паметта на загиналите български войници, връщането на скулптурата на лъва, сложил властно една си от предните лапи върху плоча с карта на Санстефанска България, беше официално отбелязано с тържествена церемония.
Лъвът е част от Пантеона с паметните плочи на Първи пехотен Софийски (т. нар. Шопски или Железен полк) и Шести пехотен Търновски полк. Пантеонът е посветен на загиналите войници в Балканската война (1912), Междусъюзническата (1913) и Първата световна война (1915-1918). Открит е през 1934 г. от цар Борис III, а мястото му не е избрано случайно – Пантеонът е издигнат между казармените помещения на двата полка, които са не намирали на мястото на днешния НДК.
Освен лъвът, мемориалът включва три внушителни стени, поставени във формата на буквата П, на които са изписани имената на над 3000 загинали български воини. Пантеонът бързо се превръща в място, където се провеждат военни и държавни церемонии. В началото на 1944 г. при бомбардировките над София от американската авиация две от стените са повредени.
През 1980 г., по време на тоталитарното управление на Българската комунистическа партия, войнишкият пантеон е съборен. При демонтажа металните плочи с имената на загиналите войници са пренесени в костницата на софийските гробища, а по-късно са предадени на съхранение на Националния военно-исторически музей. Там до скоро се намираше и скулптурата на лъва.
На мястото на пантеона комунистическото управление издига паметника „1300 години България” на проф. Валентин Старчев. Издигнат за рекордно къс срок от 8 месеца, за да бъде открит при официалното честване на годишнината през 1981 г. монументът бързо започва да се руши и в началото на ХХI представлява опасна за преминаващите развалина, която загрозява гледката.
В резултат на общественият натиск и различни обществени дискусии, инициативи и петиции през 2012 г. Столична община започва демонтаж на металната конструкция на паметника, а в края на 2014 г. Столичният общински съвет взима решение за преместването на паметника, а на негова място да бъде възстановен мемориалът на загиналите войници Първи и Шести софийски пехотен полк.
Демонтажът на паметникът „1300 години България”, който никога не е харесан от софиянци, започва през лятото на 2016 г. Предстои общината да обяви конкурс за възстановяване на целия войнишки пантеон.
|