Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
Отиде си Петко Огойски – концлагерист и автор на знаменитите „Записки за българските страдания” по време на комунистическия режим |
ПАМЕТ - Мемориали |
Написано от Христо Христов |
Четвъртък, 23 Януари 2020 13:54 |
На 90-годишна възраст си отиде концлагеристът, политическият затворник от времето на комунистическия режим, писател и земеделец Петко Огойски. Скръбната новина съобщи лидерът на БЗНС Николай Ненчев на профила си във Фейсбук днес. „С дълбока скръб съобщаваме, че ни напусна нашият съидейник и член на БЗНС Петко Огойски. Ревностен последовател на БЗНС, той остана верен на идеите на съюза до последния си дъх”, написаха от земеделския съюз на своята страница в социалната мрежа. Петко Георгиев Михайлов-Огойски е роден в село Огоя, община Своге, на 1 ноември 1929 г. Още като ученик пише стихове, а по-късно и разкази, есета, статии и афоризми. Любовта към Отечеството, към героичното минало на народа ни, както и нравствено-етичните проблеми са доминираща тема в творчеството му. През 1950 г. е осъден на 5 години затвор за „вражески стихове и заговорническа дейност“ която присъда изтърпява в различни затвори и в концлагера „Белене“.
Той е един от оцелелите лагеристи в „Белене”, наказани с изолиране дни наред без храна и вода на понтон насред река Дунав. След излизане на свобода следва в Историко-филологическия факултет на Софийския държавен университет, но не успява да завърши висшето си образование, защото е осъден повторно на две години затвор през 1962 г. След краха на комунистическия режим Петко Огойски е избран Член е на Съюза на българските писатели, на Съюза на българските журналисти, на Българското историческо дружество и на Съюза на краеведите в България. Петко Огойски оставя голяма следа в изследването на репресиите на тоталитарния комунистически режим със своята уникална трилогия „Записки за българските страдания 1944-1989”, в която описва престъпленията на комунистическия режим в лагерите и затворите след 9 септември 1944 г. „Записките” му се отличават не само с описанието на преживяното от самия него, а и със събирането на огромна информация за стотици хора, попаднали под комунистическите репресии в лагери и затвори.
Той активно участваше в инициативи за преосмисляне на тоталитарното комунистическо минало, като сред последните му публични изяви са откриването на изложбата „Свидетели: Памет за концлагера „Белене” (декември 2017 т., в която участва с пано) и премиерата на обширното изследване на Борислав Скочев „Концлагерът „Белене” (януари 2018 г.). Петко Огойски участва и в първия сезон (2014) на документалната поредица „Отворени досиета” на БНТ, в която разказва за преживяното в лагера „Белене” и в затворите (вижте филма по-долу). През 2014 г. Комисията по досиетата обяви принадлежността на Петко Огойски към Държавна сигурност. От досието му се разбира, че той е регистриран като сътрудник, когато вече е на свобода и едва си е намерил работа като бояджия в София. ДС посочва, че го е регистрирала през 1958 г. като агент под псевдонима „РИЛСКИ” чрез метода на постоянното привличане без в досието да са запазени план и доклад за вербовката.
Година след регистрацията, през 1959 г., ДС го сваля от оперативния отчет с мотива, че той не се явява редовно на срещите, а когато го прави не е изпълнил поставените му задачи да донася за хора от бившата земеделска опозиция. ДС посочва, че на последната среща той е заявил, че не е подписал декларация за сътрудничество нито в лагера, нито по време на престоя в затвора и че сега те го карат да извършва неприсъща за него дейност. „Не съм подписвал никаква декларация и не съм работил за ДС. Проверяван съм многократно от 1990 г. насам и сам, доброволно съм подавал заявления да бъдат издирени материали за мен”, заяви тогава пред desebg.com Петко Огойски. Той подчерта, че в мемоарите си подробно е описал натиска, който му е бил оказван от Държавна сигурност. Освен на трилогия „Записки за българските страдания” Петко Огойски е автор и на редица други книги с проза и стихове.
Домът му в софийския квартал Чепинци се отличава с кулата, която е издигнал, и в която се намира своеобразен етнографски музей с най-различни експонати, свързани с българщината, сред които е съхранил налъмите си от лагера „Белене”, лъжицата, с която се е хранил там, както и коричка хляб.
Сайтът desebg.com припомня прочувственото му обръщение към паметта на жертвите на комунизма в неговите „Записки”: „Живи и мъртви братя страдалци! Цели 43 години аз обхождах да ви търся от Видин и Кула до Свиленград и Странджа, от Силистра и Добрич до Петрич и Гоцеделчевско, от Свищов и Белене до Девин и Златоград, по Европа, Азия и Америка... Където не можах да стигна с нозете и очите си, продължих с мисълта си, та с душевния си поглед да видя и да запиша мъченическите ви голготи, милите ви родни имена. Хиляди от вас, живите, назовах, стотици от мъртвите разпознах и поименно възкресих. И много още незнайни останаха. Аз ви виках и викам от тези страници, не за да разранявам позавехнали рани... Извиках ви от небитието на забравата, та с крилете на белите листи да се завърнете при народа си. Да останете сред децата, внуците и роднините си, да влезете в класните стаи на учениците, в дискусиите на студентите, в стиховете на поетите!” Поклонението ще се състои на 24 януари 2020 г., от 11 ч., в църквата на столичния кв. Чепинци. Сайтът desebg.com поднася своите съболезнования за загубата на семейството му.
Вижте филма с Петко Огойски от първия сезон на поредицата „Отворени досиета” на БНТ, 2014 г. – ТУК.
|