Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
Марин Райков за агента си в кабинета: Темата за ДС е част от чалгата на прехода |
WHO IS WHO - МС |
Написано от Христо Христов |
Четвъртък, 11 Април 2013 19:06 |
На извънредно свикан брифинг Райков зае становище по въпроса с агентурното минало на зам.-министъра на икономиката, енергетиката и туризма Божан Стоянов, което беше официално оповестено вчера от комисията по досиетата Буквално в началото на своето изявление той се обърна към представителите на медиите с думите: „Поканих ви с известно неудобство, за да ви запозная с една моя позиция. Неудобство, защото темата в никакъв случай не е централна и, най-малкото, не е моята тема. Тя е част от чалгата на прехода и е свързана с въпроса за принадлежност към бившата Държавна сигурност.” Служебният премиер даде да се разбере, че гледа да въпроса като опит „тази тема да се използва за дестабилизиране на администрацията”, но в същото време заяви, „че си запазвам правото да променя становището си по конкретния случай при наличие на категорични и автентични доказателства.
Същевременно служебният премиер се опита да неглижира случая, като се впусна в субективна оценка на документите за Божан Стоянов, на чиято основа той е обявената неговата принадлежност към ДС. „Стана ясно, че в архивния масив и в публично обявените от Комисията налични документи за г-н Стоянов няма изрично лично негово съгласие да сътрудничи, нито следа за извършвана каквато и да е дейност от него. Няма и данни за заличаване на документи. Доколкото съм запознат, наличните единствено картон и вписване в регистър попадат в друга хипотеза на същия закон за досиетата”, коментира Райков. Умишлено или не обаче в изброените документи той не включи предложението и рапорта за вербовка на своя зам.-министър, от които става ясно защо и с каква цел Стоянов е вербуван през 1988 г. и че доброволно е дал своето съгласие за това. Премиерът посочи, че Божан Стоянов е назначен за заместник-министър на основата на издаден през 2008 г. документ от комисията, в която няма сведения за неговата принадлежност. Както обаче вчера стана ясно тогава от МВР комисията е получила отрицателен отговор. По това време тя все още не е притежавала картотеката и целия архив и не е могла да извърши собствена проверка, като при проверката на служебния кабинет, когато от приетите архиви от МВР агентурната принадлежност на Божан Стоянов е потвърдена.
Марин Райков разкри, че преди няколко дни е поканил председателя на комисията по досиетата Евтим Костадинов, за да му изкаже своята институционална подкрепа за дейността на независимия държавен орган. Също така той е благодарил, че е защитил неговото име и името на бившия премиер Сергей Станишев от опитите за манипулация с досиетата. Това обаче не му попречи индиректно да прехвърли отговорността са случая Божан Стоянов именно на комисията по досиетата, заявявайки: „Добре би било да придаваме повече стойност на своите становища, да не ги ревизираме без доказателства и да не даваме повод за спекулации на заинтересованите от дискредитирането на институциите и на Комисията среди. От 2008 г. досега нищо не се е променило в миналото на г-н Стоянов.” Премиерът не споделя мнението, че изканията за проверки за принадлежност към ДС трябва да бъдат актуални подобно на свидетелствата за съдимост. „Членовете на моето правителство нямат нужда от 6-месечни индулгенции”, каза Райков като посочи, че комисията по досиетата е била създадена именно за да спре рекета и поставянето в зависимост. Затова той я подкрепял. Божан Стоянов не пожела да коментира пред медиите случващото се и дори се опита да избяга от отговорите. Той буквално беше принуден от репортерите да отговори на въпроса дали принадлежността му е коментирана при номинацията за поста. „Да, задаван е и такъв отговор е получен”, отрони той. На въпроса знаел ли премиерът Марин Райков за принадлежността Стоянов отговори: „Защо питате мен за това. Не мога да знам какво знае и какво не знае премиерът”. По-рано през деня президентът Росен Плевнелиев отказа да отговори на въпроса, свързан с агентурното минало на зам.-министъра, като уточни, че той ще бъде коментиран от Марин Райков. Премиерът е този, който по Конституция назначава зам.-министрите. При представянето на министрите от служебния кабинет държавният глава подчерта, че нито един от тях не е свързан с ДС, възползвайки се от предварителната проверка на кандидатите, която законът му позволява. За разлика от него Райков очевидно не е предприел този ход. Определянето на една от най-важните теми на прехода, а именно принадлежността на хора от управлението към бившия репресивен апарат на БКП като „част от чалгата на прехода” от служебния премиер Марин Райков вероятно тепърва ще предизвика коментари. Показателно, че почти всички медии излязоха с тази негова „сентенция” в заглавията си след брифинга. Един от първите коментари беше този на председателя на комисията по досиетата Евтим Костадинов. Пред desebg.com той заяви: „Ако принадлежността съм ДС е чалгата на прехода, както е казал г-н Райков, аз не знам с какви очи ще погледна нишите партньори от Германия, Чехия, Полша, Унгария, които са в европейската мрежа на институциите, натоварени с разкриването на документите на ДС и установяването на нейните сътрудници. Добре е да се знае къде се намират тези страни и как там решават този въпрос. Във всеки случай те не гледат на него като на чалга.”
|