Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
Виктор Вълков излезе агент, Любен Гоцев го скрил през 1990 г. |
WHO IS WHO - МС |
Написано от Христо Христов |
Вторник, 12 Август 2014 13:05 |
До този момент при неколкократните проверки на Виктор Вълков в качеството му на лице, заемало различни ръководни постове, от МВР са отговаряли отрицателно за неговата агентурна принадлежност. През 2010 г. ръководството на МВР с министър Цветан Цветанов предаде архивите на Държавна сигурност във владение на Комисията по досиетата. Така при проверките на една от картотеките на Държавна сигурност Комисията по досиетата се натъква на картон на името на Вълков. Според огласената от независимия държавен орган информация Виктор Вълков е вербуван като агент през 1957 г. от Второ управление на ДС (контраразузнаването), отдел 01 „Английска и американска линия” под псевдонимите „ПЕНЧО” и „ПЕНЧЕВ”. През 1964 г. е превербуван. Няма данни докога е продължила агентурната му дейност.
Огласяването му става на базата за открита информация за Вълков в регистрационните дневници, картони за принадлежност на неговото име, агентурни сведения в архивно дело IVК-2307 и лично дело IА-30765. Комисията по досиетата изнася и едан крайно показателна информация за прикриването на агентурната дейност на Вълков: В регистрационния дневник за регистрационен № 2515 – аген „ПЕНЧЕВ” – е записано: „Унищожен 1990 г. по заповед на зам. министъра”. Най-вероятно става въпрос за действия на ген. Любен Гоцев, кадрови служител на Първо главно управление на ДС, работил дълги години под дипломатическо прикритие, който именно през 1990 г. е назначен за зам.-министър на вътрешните работи. Точно кой от зам.-министър на вътрешните работи се е разпоредил за унищожаване на досието му може да се установи от прокуратурата, ако тя вземе отношение по случая и разпита бившите служители на служба "Информация и архив" на МВР, работили през 1990 г. След промените Гоцев и Вълков многократно са демонстрирали публично изключително близките си отношения чрез приятелския кръг „Монтерей”, в който са централни фигури от бившия елит.
Виктор Вълков е роден на 3 април 1936 г. в София. Баща му Георги Вълков е сред водачите на БЗНС, осъден на смърт през 1942 г. През 1959 г. Виктор Вълков завършва Машинно-електротехническия институт в София. През 1965 г. става член на БЗНС, което съвпада с вербуването му за агент. От 1973 г. работи в администрацията на Постоянно присъствие на БЗНС. През 1989 г. става секретар на Постоянното присъствие на казионната организация. През 1990 г. е избран за председател на БЗНС и влиза в 7-то Велико Народно събрание като народен представител именно от тази политическа партия. През лятото на 1990 . е кандидат за президент, но оттегля кандидатурата си, след като не успява да получи 2/3 от гласовете в парламента. През декември 1990 г. става зам.-министър-председател в правителството на Димитър Попов, в което е и министър на външните работи. Посланик в Турция (1993-1998) и Хърватия (2002-2006).
Виктор Вълков още е член на Надзорния съвет на „Интернешънъл Асет Банк” АД от февруари 2007 г., банка приемник на бившата Първа източна международна банка, известна като банката на СИК; член на Управителния съвет „Машиноекспорт” АД, посочено като длъжник към Стопанска банка. Сестра на Виктор Вълков е журналистката Ивайла Вълкова, омъжена за дипломата Петър Увалиев, който след 1948 г. остана на Запад и с когото впоследствие се развежда. По времето на комунистическия режим Вълкова е кореспондент на „София прес“ и на в. „Труд“ във Виена, Австрия. Увалиев, който се установява в Англия, прави успешна кариера на филмов продуцент, става близък с дъщерята на Тодор Живков Людмила Живкова по време на специализацията й в Оксфорд и е един от малкото политически емигранти, който режимът допуска да посещава България без никакви последствия за миналата му дейност.
Виктор Вълков е поредният агент на Държавна сигурност, който е осветен, след като през 1990 г. репресивният апарат на БКП тайно от обществото и опозицията прочиства досиетата, за да продължи да ги държи в зависимост през годините на прехода. Досега Комисията по досиетата „разгада” няколко подобни случаи за прикрита агентурна принадлежност. Така например беше разкрито агентурното минало на следните публични фигури:
През последната година имаше нови два случая на скрити досиетата. През април 2013 г. се оказа, че зам.-министърът на икономиката Божан Стоянов, натоварен с енерийния сектор в служебния кабинет на Марин Райков, е агент на ДС, а досието му е скрито от МВР през 2007 г., когато министър на вътрешните работи е Михаил Миков, неотдавна избран за лидер на БСП. Последният случай със скритото досие беше огласен от Комисията в началото на месец юли 2014 г. Тогава беше обявена агентурната принадлежност на известния арабист и дипломат Киряк Цонев, чието досие е скрито от Националната разузнавателна служба по времето, когато неин директор ген. Кирчо Киров, назначен от президента Георги Първанов – агент „ГОЦЕ”,при проверката на Цонев в качеството му на кандидат за евродепутат през 2007 г. Тези случаи недвусмислено показват, че докато всички архиви на комунистическите тоталитарни служби не бъдат предадени на Комисията по досиетата и тя не ги систематизира, няма гаранции, че наследниците на БКП след 1990 г. не са прикрили други свои агенти. |