|

Документи

Документи

Календар

Черен календар на комунизма
За първи път: Досието на Ахмед Доган онлайн. Част 8.2: Агент „САВА” признава: Трудно е да си представя живота без ДС ПДФ Е-мейл
WHO IS WHO - НС
Написано от Христо Христов   
Сряда, 20 Февруари 2013 11:57

alt
Сайтът desebg.com публикува част 8.2 от досието на Ахмед Доган в Държавна сигурност. В тази част са представени заключителните материали от том 4 (74-142 листи) от работното дело на агент „САВА”, псевдонимът, по който Доган работи за Първо главно управление на ДС от 1979 г. в отдел 05 "Нелегали".

Сред тях е строго секретно агентурно сведение относно: Варианти за реализация, лично гледище” от агент „САВА”.

 „Тази година се навършиха осем години от доброволното ми сътрудничество на ДС. Още на този етап може да се заключи, че ДС има изключително място в личното ми нравствено развитие, социална ориентация и интелектуално развитие”, се казва с документа, който е написан собственоръчно от Ахмед Доган. „Трудно е да си представя личния живот без ролята на ДС... Вече със сигурност мога да заявя, че през изминалия период съумях да съчетая две привидно вазимноизключващи се човешки дейности: философията и разузнаването”, продължава той. От документа се разбира, че той иска „другарите от Центъра” да се съобразят с „тези две съгласувани мои същности”. Следват документи, в които са разиграни различни варианти за реализация на Доган.


Дотук в „Досието на Доган онлай”:

В част 1 са  архивните документи от личното дело на агент „АНГЕЛОВ” (49 листи). Те се отнасят до първоначалната вербовка на Ахмед Доган от Трето управление на ДС (военното контраразузнаване, ВКР) през 1974 г.

В част 2.1 се поместват първите сведения (1-42 листи) от работното дело на агент „АНГЕЛОВ”, които той прави веднага след вербуването му от ВКР през август 1974 г., когато е войник в поделението 2570 на ГУСВ в Мътница, Шуменско.

В част 2.2 се съдържат агентурните донесения (43-98а листа) от работно дело на агент „АНГЕЛОВ” в периода ноември 1974 г. – февруари 1975 г.

В част 2.3 са поместени доносите на Доган в периода март – юни 1975 г. (98-168 л.). Повечето от тях са предадени на оперативния му работник от ВКР в явочна квартира „Панела” в Шумен. Доносите му са свързани с различни войници в поделението на Строителни войски край града.

В част 2.4 се публикуват агентурните сведения на агент „АНГЕЛОВ” (169-231 л.) от работното му дело в периода юли 1975 г. – януари 1976 г. Това е финалният период от службата на Доган в Строителни войски, след което се уволнява.

В част 3 са представени документи (1-115 листи) от личното дело на агент „СЕРГЕЙ” – псевдонимът, под който Ахмед Доган е превербуван от I-ви отдел (разузнавателен) на ДС в Окръжно управление на МВР във Варна на 10 февруари 1976 г., за да бъде използван от разузнаването по турска линия. Документите се отнасят за периода февруари 1976 – април 1979 г.

В част.3.1 са публикувани документи (116-201 листи) от личното дело на агент „СЕРГЕЙ”, псевдонима под който Доган е превербуван от I-ви отдел (разузнавателен) на ДС в Окръжно управление на МВР във Варна през февруари 1976 г. От юли 1979 г. Доган вече е агент „САВА” на ПГУ. Документите се отнасят за периода май 1979 г. – юли 1980 г.

В част 3.2 се представят документи (202-272 листи) от личното дело на агент „СЕРГЕЙ” – „САВА” в периода август 1980 г. – април 1981 г.

В част 4.1 са публикувани материалите от тома „Приложение №1 – финансови документи на СС „СЕРГЕЙ” (1-84 листи) в периода март 1976 г. – декември 1981 г.

Част 4.2 съдържа материалите от том „Приложение №1 – финансови документи на СС „СЕРГЕЙ” (83-170 листи). Това са отчетните документи за получените от него възнаграждения от Първо главно управление на ДС в периода януари 1982 г. – юни 1986 г.

В част 5 са представени (1-68 листи) от работното досие на агент „САВА” с негови анализи за турския национализъм и верския фанатизъм.

Част 5.1 се отнася до работното дело на агент „САВА” (69-87 листи) и съдържа негово обяснение за преименуването в Кърджали и Хасково през 1984 г.

Част 6 съдържа документи от том 2 от работното дело на агент „СЕРГЕЙ” (1-37 листи) от 1976 г., когато той е поет от разузнавателния отдел на Окръжно управление на МВР – Варна, където след казармата започват да използват бъдещият лидер на ДПС като агент по турска линия.

Част 6.1 от досието на Ахмед Доган. съдържа работното дело на агент „СЕРГЕЙ” (38-81 листи) с доноси срещу студенти (1976-1977).

Част 6.2 представя  позицията на „СЕРГЕЙ” за нравствения облик на комуниста-разузнавач (82-125 листи) от работното дело на агента.

Част 6.3 съдържа документи (125-166 листи) от работното досие на агент „САВА”, сред които за „Турският национализъм и верски фанатизъм”.

В част 6.4 са публикувани документи (168-207 листи) от 2 т. на работното дело на агент „САВА”, псевдоним по който Доган сътрудничи на Първо главно управление на ДС (ПГУ, разузнаването) от 1979 г. В тази част е представени няколко негови анализи, сред които и „Идеологическо въздействие и духовно производство (Проблемът на двузначната култура на българските турци).

Част 6.5 съдържа документи (208-253 листи) от том 2 на работното дело на агент „САВА”, негови аналитични материали, сред които „Средства и форми за противодействие на национализма по българските турци”.

В част 7 е представен том 3 (1-72 листи) от личното дело на агент „САВА”, от който става ясно, че Доган стои здраво на „наши” позиции, констатирано от Първо главно управление на ДС през 1982 г.

Част 8 съдържа документи от том 4 (1-42 листи) от работното дело на агент „САВА”, включващи сведение за някои особености на родословното му дърво.

Част 8.1 от досието на Ахмед Доган в Държавна сигурност. В тази част са представени материали от том 4 (43-73 листи) от работното дело на агент „САВА”. В тях са предадени някои интимни подробности от агента за жена, за която Първо главно управление на ДС му поставя за задача да изучи с цел да стане негова съпруга.


Документите от досието за Ахмед Доган в ДС са изискани от журналиста Христо Христов през 2011 г. съгласно закона за досиетата и са му предоставени от комисията през май 2012 г., откогато той публикува материалите на части.

В документите са заличени данните на т. нар. трети лица, съгласно изискванията на Закона за разкриване на документите и за установяване на принадлежност на български граждани към ДС и РУ-ГЩ на БНА.

Става въпрос предимно за хора, за които агентът е донасял сведения или ДС му е давала задачи по дадени лица, от които се интересува. Заличаването на имената не променя смисъла и съдържанието на документите.

Някои от архивните документи не са в добро състояние, което затруднява прочита им още в оригинал. Поради тази причина дори при сканирането им и допълнителната обработка качеството не може да бъде съществено подобрено.

 

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

 alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

 alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

 

ПРЕМИНИ КЪМ СЛЕДВАЩАТА ЧАСТ.

 

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Регистър

Регистър на сътрудниците на Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов