Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
Дядо Коледа (Бойко Борисов) вдъхва нов живот на политическата кариера на агент „НИКОЛАЙ” |
![]() |
![]() |
WHO IS WHO - НС |
Написано от Христо Христов |
Сряда, 22 Февруари 2017 16:22 |
Марков заема завидното второ място в листата на ГЕРБ в 24-ти МИР София за предстоящите парламентарни избори през март 2017 г., веднага след водача ѝ Владислав Горанов, като изпреварва други кадри и доскорошни депутати на ГЕРБ. Това показва решението на Районната избирателна комисия (РИК) в 24-ти избирателен район в София, с което е регистрирана листата на партията на Борисов.
Съживяването на залязлата политическа кариера на Георги Евдокиев Марков се дължи лично на Бойко Борисов. През ноември 2016 г. самият Марков се похвали пред Би Ти Ви, че съветва Борисов и че тогавашният премиер му е „предложил оферта”, а именно да го вземе за депутат. Това се случи след загубата на ГЕРБ на президентския вот, която не попречи на Марков да продължи да величае Борисов, стигайки до там, че да го сравнява с Дядо Коледа. „Защо пък да не помагам на ГЕРБ като депутат”, възкликна тогава Марков. От 2013 г., когато Борисов беше принуден да си подаде оставката като премиер броени месеци преди изтичането на мандата на правителството на ГЕРБ, Георги Евдокиев Марков се изявява като поддръжник на ГЕРБ, засипвайки премиера с хвалебствия. Той е „дежурен” оратор на всички големи форуми на партията на Борисов, включително и на стартовете на предизборните ѝ кампании, на които надъхва с речи партийния актив.
Георги Евдокиев Марков е избран за народен представител от СДС в 7-то Велико Народно събрание (1990-1991) и 36-то Народно събрание (1991-1994), като става известен с пламенните си речи срещу БКП/БСП. След това е назначен за конституционен съдия от квотата на президента (Желю Желев) с 9-годишен мандат. След изтичането на мандата му като през 2003 г. Георги Марков се опитва да влезе отново в политиката чрез актуалната тогава партия „Ред, законност и справедливост” (РЗС) на която става председател. На президентските избори през 2006 г. се явява като кандидат за президент, издигнат от РЗС, но спечелва едва 75 000 гласа или 2,7%, след което подава оставката.
Запазеното досие на Георги Марков разкрива, че той е вербуван за агент под псевдонима „НИКОЛАЙ” от Софийско градско управление (СГУ) на МВР-ДС, отдел 02 (контраразузнаване) през декември 1972 г. По това време той е 22-годишен, излязъл от казармата и от няколко месеца работи в Института за чуждестранни студенти като инспектор в отдела за културно-масова дейност. Член е на ДКМС и е студент, задочно обучение по право в Софийския университет. Според докладите в личното му дело ДС се насочва към него с цел „долавяне на сигнали за подготовка и опити за бягство през граница” на лица от младежките среди. Посочено е, че Марков се явява „подходящ и пригоден” за лице, което да бъде вербувано от техните среди.
От досието му става ясно, че той е подавал такива данни срещу младежи, които са искали да избягат на Запада. В последвалата вербовъчна среща Марков приема с „желание” направеното му предложение за сътрудничество с органите на ДС. В него е посочено, че се предлага Марков да бъде включен в сътрудническия апарат на СГУ и се регистрира по линия „Подготовка бягство зад граница”. От 1975 г. той е прехвърлен като агент към Шесто управление на ДС за борба с идеологическата диверсия.
След разгласяване на информацията за неговата принадлежност към ДС през 2006 г. в типичен стил Марков заявява: „Да си гледат работата” и отрича да е бил агент. Той е един от тримата конституционни съдии с агентурно минало, които през 1997 г. блокираха първия закон за досиетата, като гласуваха против разкриването на сътрудниците в политиката с унищожени или прочистени досиета, за които БКП/БСП и Държавна сигурност обаче са оставили в картотеките доказателства (регистрационни картони) за агентурната принадлежност, за да може да ги държат в зависимост по време на прехода, както и стана. Марков е един от противниците на Комисията по досиетата, която официално разкри неговата принадлежност към ДС през 2007 г. при проверката на членовете на Конституционния съд.
От своето съществуване партия ГЕРБ има променливо и непоследователно отношение към сътрудниците на тоталитарните комунистически служби. През 2010 г. тогавашният министър на вътрешните работи Цветан Цветанов и заместникът му Веселин Вучков предадоха на Комисията по досиетата архива на Държавна сигурност, съхраняващ се дотогава в МВР, надхвърлящ 1 млн. архивни единици. През 2011 г. премиерът Бойко Борисов се освободи от сътрудниците на ДС в правителството, а кабинетът му прие да преустанови назначаването за посланици и консули дипломати с досиета, първото по рода си решение на правителство от началото на прехода, което предизвика голяма съпротива в БСП и тогавашния президент Георги Първанов, известен още като секретен сътрудник „ГОЦЕ” на Първо главно управление на ДС. Във второто си правителство (2014-2017) Борисов не допусна кадри на ДС. Не така обаче стоят нещата при издигането на депутати и кандидати за местната власт. От първото си участие на парламентарни избори през 2009 г. ГЕРБ номинира и вкарва в парламента по няколко лица с принадлежност към тоталитарните комунистически служби. В 43-то Народно събрание ГЕРБ вкара трима сътрудници: Любомир Христов – 30-ти МИР Шумен – резидент „ХАРИ” на Трето управление на ДС (ВКР) от 1981 г. (кмет на Шумен от 2014 г.); Румен Иванов – 8-ми МИР Добрич – щатен служител на областно управление на МВР-ДС от 1987 г.; Стефан Дедев – 16-ти МИР Пловдив – щатен служител на 13-ти граничен отряд от 1987 г. Актуална проверка на desebg.com в сайтовете на РИК показа, че в регистрираната в Добрич листа на ГЕРБ за предстоящите парламентарни избори не присъства името на Румен Иванов. Стефан Дедев отново е включен в листата на ГЕРБ в 16-ти МИР Пловдив, но на доста по-задни позиции под №13.
Вижте повече за досието на Георги Евдокиев Марков на Регистъра на сътрудниците на ДС – ТУК.
|