|

Документи

Документи

Календар

Черен календар на комунизма
За първи път: Досието на Ахмед Доган онлайн. Част 3: Превербуване – подготовката на „Сергей” за нелегал и спецагент ПДФ Е-мейл
WHO IS WHO - НС
Написано от Христо Христов   
Понеделник, 23 Юли 2012 10:19

Сайтът desebg.com продължава публикуването на досието на Ахмед Доган.

В настоящата част 3 са представени документи (1-115 листи) от личното дело на агент „Сергей” – псевдонимът, под който Ахмед Доган е превербуван от I-ви отдел (разузнавателен) на ДС в Окръжно управление на МВР във Варна на 10 февруари 1976 г., за да бъде използван от разузнаването по турска линия. Документите се отнасят за периода февруари 1976 – април 1979 г.

Архивните материали в тази част разкриват основанията да се продължи агентурната работа с Доган, проверките за лоялност, извършени спрямо него, подготовката му, както и доклади на водещия му офицер подполковник Стайко Стойков от ОУ на МВР – Варна за срещите с него.

В постановлението за откриване на лична агентурна разработка на Доган под псевдонима „Сергей” му е дадена следната характеристика:

„Агентът самостоятелно е изучил много добре основите на Марксистко – Ленинската философия и възнамерява през учебната 1976/1977 г. да кандидатства в Софийския държавен университет.

По характер е спокоен, съсредоточен, с богата обща и политическа култура. Има аналитичен ум и логична мисъл. Тия му качества ни дават основание да считаме, че след необходимата подготовка и проверка на неговите разузнавателни качества може да се развие като перспективен агент на ДС.”

От документите в личното му дело се разбира, че с помощта на разузнаването Доган е приет за студент специалност "българска филология" в Педагогическия институт в Шумен. Това става след като Доган първоначално кандидатства философия в Софийския университет "Климент Охридски", но получава слаб 2 на изпита по история.

Преди да кандидатства през 1976 г. след уволнението си през 1975 г. Ахмед Доган работи една година в консервен завод "Г. Димитров".

След превербуването му Доган става стипендиант на Първо главно управление на ДС - сред публикуваните документи са и тези за получаваните от агент "Сергей" допълнителни средства.

.

В публикуваните документи е и строго секретният план-прогноза на Първо главно управление на ДС от 1979 г. за развитието на "Сергей" като нелегал или спецагент и извеждането му извън страната.

 

Дотук в "Досието на Ахмед Доган":


В част 1 са  архивните документи от личното дело на агент „Ангелов” (49 листи). Те се отнасят до първоначалната вербовка на Ахмед Доган от Трето управление на ДС (военното контраразузнаване, ВКР) през 1974 г.

В част 2.1 се поместват първите сведения (1-42 листи) от работното дело на агент „Ангелов”, които той прави веднага след вербуването му от ВКР през август 1974 г., когато е войник в поделението 2570 на ГУСВ в Мътница, Шуменско.

В част 2.2 се съдържат агентурните донесения (43-98а листа) от работно дело на агент „Ангелов” в периода ноември 1974 г. – февруари 1975 г.

В част 2.3 са поместени доносите на Доган в периода март – юни 1975 г. (98-168 л.). Повечето от тях са предадени на оперативния му работник от ВКР в явочна квартира „Панела” в Шумен. Доносите му са свързани с различни войници в поделението на Строителни войски край града.

В част 2.4 са публикувани агентурните сведения на агент „Ангелов” (169-231 л.) от работното му дело в периода юли 1975 г. – януари 1976 г. Това е финалният период от службата на Доган в Строителни войски, след което се уволнява.

 

Документите от досието за Ахмед Доган в ДС са изискани от журналиста Христо Христов съгласно закона и са предоставени от комисията по досиетата.

В тях са заличени данните на т. нар. трети лица, съгласно изискванията на Закона за разкриване на документите и за установяване на принадлежност на български граждани към ДС и РУ-ГЩ на БНА.

Става въпрос предимно за хора, за които агентът е донасял сведения или ДС му е давала задачи по дадени лица, от които се интересува. Заличаването на имената не променя смисъла и съдържанието на документите.

 

 

ПРЕМИНИ КЪМ ЧАСТ 3.1

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Регистър

Регистър на сътрудниците на Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов