Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
Николай Радулов: Искам да се посветя на работа в Държавна сигурност |
ДОСИЕТА - Политици |
Написано от Христо Христов |
Вторник, 20 Юли 2021 08:03 |
„Желая да се посветя на работа в органите на МВР-ДС“. Това е записал собственоръчно Николай Радулов в молбата си до началника на Софийско градско управление на МВР-ДС през февруари 1977 г., когато е кандидатствал да бъде допуснат до конкурс за Висшата специална школа „Георги Димитров“ на МВР-ДС. Документът е съхранен в личното кадрово досие (ЛКД) на Радулов, което има всеки офицер от Държавна сигурност по силата на закона за досиетата то е публично, тъй като принадлежността към ДС на кандидата за министър на вътрешните работи, издигнат преди броени дни от лидера на „Има такъв народ“ Слави Трифонов, отдавна е установена и огласена от Комисията по досиетата. Както desebg.com писа информацията за това, че Радулов е бивш офицер от Държавна сигурност е спестена в биографията му, публикува на сайта на партията „Има такъв народ“, където той е представен като дългогодишен експерт по сигурността. Сайтът desebg.com предлага на своите читатели по-важните факти от ЛКД-то на Николай Радулов, а цялото лично кадрово дело може да бъде изтеглено и прочетено от страницата на Комисията по досиетата (виж – ТУК).
От ЛКД-то се разбира, че Радулов произхожда от семейство на служащи. Неговият баща е професор, член на БКП и преподавател по история на БКП в Академията за обществени науки и социално управление (АОНСУ) при ЦК на БКП, подготвяща ръководните кадри на тоталитарната компартия през 70-те и 80-те години на ХХ век. Майка му е учителка в една от столичните гимназии и е безпартийна. Николай Радулов подава молбата си да бъде допуснат до конкурс в школата на ДС в Симеоново няколко месеца преди да се уволни от задължителна по това време военна служба.
В характеристиката му от това време е посочено, че е взел участие в конфискацията и описването на движимото и недвижимо имущество на „изменник на родината“. А също така и в арестуването на човек, осъществил „помагачество при нелегално извеждане на български гражданин през границата“, разпита му и конвоирането му до следствието на ДС.
В друга характеристика на школника Радулов от 1981 г. и бъдещ политик от партията на Слави Трифонов, е посочено, че е необходимо да има „по-високо чувство за отговорност. Допуска безпричинни отсъствия от занятия“. Той завършва с отличие I факултет на ДС в школата, където членува в комсомолското дружество, носещо името на известния съветски агент Рихард Зорге. Николай Радулов е разпределен е на работа в тогавашното Ленинско районно управление на МВР-ДС, отделение „Държавна сигурност“.
В подписания клетвен лист Радулов се заклева „да бъда безпределно верен на своя народ, на социалистическата родина, на делото на Българската комунистическа партия и на дружбата с великия Съветски съюз“. Той дава обет да не щади сили и „дори живота си за сигурността и охраната на социалистическия обществен строй“. В атестация за работата му в отделението на ДС в Ленинското районно управление на МВР-ДС в столицата е посочено, че той „смело“ е навлязъл в работата и през 1982 г. вече ръководи 9 агенти на Държавна сигурност. Предложен е за получаване на допълнително възнаграждение за „активна агентурно-оперативна работа“.
През 1983 г. е приет за член на БКП. Партийната организация в службата му дава положителна оценка при повишаването му в „старши разузнавач“ през 1985 г.
В атестация за работата в ДС от 1986 г. обаче той е критикуван, че има „неефективен стил и метод на работа“. Липсва му „целенасоченост и конкретност в работата с агентурата“, „няма активност и настъпателност“. „Съществуващата вътре в него класова омраза към противника не може да намери реализация в практическата му работа“, е записано още в атестацията му. През 1986 г. кандидатства и е допуснат до задочна аспирантура в школата на ДС по тема „Проблеми на информационно-аналитичното осигуряване на управленската дейност“. През 1987 г. е назначен на работа в отдел „Учебен“ на управление „Кадри“ на МВР-ДС, а през следващата година е произведен в чин капитан от ДС. Там го заварва и краха на тоталитарната комунистическа система в България. През 1990 г. подписва задължителната след деполитизацията на силовите органи декларация за нечленуване в политическа партия. През 1994 г. е уволнен от МВР по собствено желание.
|