Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
Операция „КОРОНА”. Част 1: Строго секретният план за кражбата на царския архив |
РАЗСЛЕДВАНЕ - Разследване |
Написано от Христо Христов |
Вторник, 22 Октомври 2013 12:15 |
През лятото на 2013 г. разследващият журналист Христо Христов, основател на независимия специализиран сайт desebg.com, подава заявление в комисията по досиетата за достъп до материалите за операция „КОРОНА” и ги получава. На основата на тях desebg.com публикува документалното му разследване. То разкрива не само една от секретните операции на ДС зад граница, но и с какво точно са се занимавали кадри на разузнаването, скрити под „чадъра” на параграф 12, защитниците на който в средите на БСП твърдят, че отпадането му е заплаха за националната сигурност на съвременна България.
На 8 септември 1946 г., в присъствие на съветски войски, окупирали Царство България две години по-рано, в страната се провежда референдум за промяна на конституционния режим в страната. Според официалните резултати в него участват 4,1 млн. гласоподаватели (91,6%). Близо 93% от участниците в него гласуват за премахването на монархията и обявяването на страната за република. Резултатите от референдума са оспорвани от монархисти, които смятат, че намиращата се на територията на България Червена армия е оказала влияние върху тях. На 15 септември 1946 г. е провъзгласена Народна република България.
Царица Йоанна и децата й невръстният цар Симеон II, който по това време е 9-годишен и сестра му княгиня Мария-Луиза, 13-годишна, са принудени веднага да напуснат страната. На 16 септември 1946 г. те се разделят с България и се отправят към Египет.
През март 1983 г. първият зам.-министър на вътрешните работи ген. Григор Шопов утвърждава с подписа си провеждането на специална операция, чиято цел е да установи и придобие (разбирай открадне) архива на царската фамилия, изгонена от самите комунисти 37 години по-рано от България.
Амбициозният строго секретен план е предложен на ген. Шопов от други двама генерали от Държавна сигурност: началникът на Първо главно управление (ПГУ, разузнаването) ген. Васил Коцев и началникът на Шесто управление на ДС за борба с идеологическата диверсия ген. Петър Стоянов. Той е съгласуван със зам.-министъра на вътрешните работи ген. Стоян Савов, отговарящ за разузнавателните операции извън границите на НРБ.
Строго секретният план е за „Провеждане на агентурно-оперативни мероприятия за придобиване на архива на бившата царска фамилия на България”. В него се посочва: „В органите на МВР липсват пълни и точни данни за царската библиотека и архив. Съществуват непроверени сведения, че след екстрадирането на царската фамилия от България библиотеката и архивът са били предадени за претопяване. По други сведения една малка част от документите се намират в библиотеката на БАН. Според непотвърдени сведения Симеон е предал на Вашингтонската библиотека оригинални материали от архива на царското семейство и след микрофилмирането оригиналите му да върнати обратно. Други източници сочат, че архивът на царската фамилия се съхранява в банка в САЩ или ФРГ. По изясняване обстановката около архива на царската фамилия отдел 14 на ПГУ-ДС, съвместно с отдел 04 на ПГУ-ДС, са провеждани агентурно-оперативни мероприятия за изясняване на обстановката около царския архив и възможностите за неговото придобиване, но на този етап конкретни резултати не са получени.” Отдел 14 на ПГУ е културно-историческото разузнаване (КИР), създадено през 1972 г., когато културната политика на БКП е поверена на дъщерята на Тодор Живков Людмила Живкова (виж повече за КИР тук).
Отдел 04 на ПГУ е контраразузнавателен (КРО), който разработва определената от БКП като „вражеска” българска политическа емиграция. За целите на операцията е открита разработка под кодовото име „КОРОНА”. Тя се води в отдел 14 за културно-историческо разузнаване на ПГУ-ДС, който е натоварен с координирането по издирването и придобиването на царския архив.
За установяване на местоположението на царския архив, както и на неговия обем и съдържание с цел придобиването му за използване от българската историческа наука генералите предлагат общо 15 агентурно-оперативни мероприятия. На първо място са активирани няколко агенти и оперативни връзки (ОВ), като целта е установяване на точното местонахождение на царския архив. Така например е активирана оперативна връзка (ОВ) „БРАДАТИЯТ”, чиято задача е да уточни къде се намира архива, характера на документите в него, а също така и лицата от обкръжението на Симеон, които знаят за архива и съхранението му. На отдел 14 КИР е възложено съвместно с резидентурата на ПГУ в Ню Йорк, да организират маршрутирането (изпращането) на агент „РОБЪРТ” до Вашингтон. Неговата задача е да изучи възможностите за проникване в Вашингтонската библиотека и условията за ползване на фонда за царската фамилия. Освен това той е натоварен да изясни какви материали от царската фамилия е предал Симеон да се микрофилмират и да придобие копия от тях. Агентът, който по всяка вероятност е чуждестранен гражданин, следва да уточни когато тези архиви за микрофилмирани и къде се съхраняват оригиналите. Срокът, който е поставен за изпълнение на задачите е декември 1983 г. Отдел 14 КИР активира и своя секретен сътрудник (СС) „ДРАСОВ”, от който са поискани допълнителни сведения за местонахождението, съдържанието на архива на бившия царски двор, както и лицата, които могат да дадат допълнителна информация за него. Той трябва да изпълни задачата в двумесечен срок. Планирано е информация за архива на царската фамилия и архивите на царските легации да бъде потърсена и от Теодор Нейков, син на Петър Нейков, царски пълномощен министър в Испания преди 9 септември 1944 г.
Шесто управление на ДС за борба с идеологическата диверсия е включено за изясняване на въпроса дали във Ватикана се намират документи от архива на царската фамилия и царските легации. Възложено е на неговия отдел 01, разработващ творческата, художествената и научната интелигенция, да изясни този въпрос чрез своите налични агентурни възможности. Шесто управление има и задача да изучи и установи оперативен контакт с юриста Йордан Агов, пенсионер, член на БКП, който преди 9 септември е бил адютант в регентството. Чрез него следва да се изясни какви архивни материали и културно-исторически ценности е изнесло царското семейство при неговото екстрадиране от страната. Шесто управление също така е включено в съвместните действия с ПГУ за изучаването на възможностите на Църковния исторически институт за проникване и придобиване на архива на царската фамилия, съхраняван от Симеон. По тази задача е ангажиран отдел 03 на Шесто управление, разработващ религиозните общности. Отделите 14 и 04 КИР и КРО са натоварени да осигурят информация от Димитър Берберов, син на бивш легационен работник в Мадрид преди 9 септември 1944 г., за архива на българската легация в испанската столица.
ПГУ използва и оперативните си възможности да търси сведения за царския архив и чрез Комитета за българите в чужбина. Разузнаването се насочва към двама български емигранти. Единият е Атанас Ванчев дьо Траси, беглец във Франация, воден от ДС като изменник и Христо Огнянов, публицист и редактор в радио „Свободна Европа” в Мюнхен. И двамата са считани от ПГУ за близки до Симеон Сакскобургготски. За подработването на Огнянов до ФРГ е предвидено до ФРГ да бъде маршрутиран агент „АТАНАС” на Шесто управление.
Резидентурата на ПГУ в Лисабон е натоварена да провери дали при царица Йоанна се съхраняват архивни материали и културно-исторически ценности на царската фамилия. На резидентурата в Мадрид е поставена задача да провери дали може да установи оперативен контакт с млад испански историк, който да се насочи към Симеон за ползването на царския архив. По този начин разузнаването се опитва да уточни количеството, характера и местонахождението на архивните документи.
В плана ПГУ включва възможността да опита дали няма да успее чрез контактите на Симеон с арабските крале да реши задачата по придобиването на архива на царската фамилия.
Разпоредено е да се извърши проверка в библиотеката на БАН и в Управлението на държавните архиви, която да установи каква част от царската библиотека е спасена и има ли царската фамилия фонд в Държавни архив.
Предвидено е след изпълнение на всички тези агентурно-оперативни мероприятия ПГУ и Шесто управление да излязат пред ръководството на МВР с предложение за начините и пътищата за придобиване на архива на царската фамилия.
ПРЕМИНИ КЪМ ЧАСТ 2 ТУК: Мероприятията на ПГУ за "придобиване" на царския архив от чужбина.
|